Kenan Budak’ın Bugün İçin Anlamı

Sol Defter- Haber - 25 Temmuz 2011 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

12 Eylül askeri diktatörlüğünü DİSK’e bağlı İlerici Deri-İş Sendikası Genel Başkanı olarak karşılayan Kenan Budak, diktatörlük koşullarında açık kimliğinin bilinmesine rağmen yurtdışına gitmeyi tercih etmemiş ve faaliyet yaptığı Kazlıçeşme-Zeytinburnu bölgesini terk etmemiştir.

30 yıl önce, 25 Temmuz 1981’de Zeytinburnu’nda faaliyetini sürdürdüğü sırada, polisin kendisini tanır. Arkasından seslenir ve ismine tepki gösterdiği sırada arkasından sıkılan kurşunlayarak yaralarlar. Polis aracına bindirip dolaştırarak Kenan Budak’ın kan kaybından ölmesine yol açarlar. 12 Eylül askeri diktatörlülüğü yüzlerce, binlerce devrimcinin hayatını bu veya benzer yollarla sona erdirmiştir.

Munzur Pekgüleç Mezarı başında birlikte sendikal faaliyet yaptığı yoldaşı Kenan Budak’ı anlattı

Kenan Budak bir sendikacı ve bir sosyalist devrimci olarak faaliyetini birlikte devam ettirmeyi bilen, ve bu özellikleri sebebiyle bugünkü sendikacılardan farklı olan bir militandır. Sosyalist Vatan Partisi Merkez Komite üyesidir. Diktatörlük koşullarında kimliğini değiştirerek işçi çalışmalarına devam eden bir sendikacıdır.

Kenan Budak bugünkü sendikacılardan olduğu gibi birçok “sosyalist” parti merkez kadrosundan da farklıdır; işçidir çünkü.

Uzun zamandan beri sendikalarda ve sosyalist partilerde “işçi sınıfı” ekseni kaymış olduğu için, bu iki kimliğinde direnen Kenan Budak’ı anmak önemlidir.

DİSK’in Anma Programının ardından Sosyalıst Dayanışma Platformu (SODAP) partili yoldaşları Kenan Budak’ı andılar.

Kenan Budak bir simgedir. İşçi sınıfı içinde faaliyetin her koşulda, askeri diktatörlük koşullarında bile yapılabileceğinin ispatıdır.

Kenan Budak parti örgütünde işçi, sendikada partili, kavgada öncü bir devrimciyi simgeleştirdiği için 30 yıldır her vesileyle anılmayı hakediyor.

Bu 25 Temmuz’da da Kenan Budak mezarı başında anıldı. Onun örnek alınması gereken yönleri genç devrimcilere aktarıldı.

Anmaya DİSK yöneticileri, eski genel başkanları, Kenan Budak’ın ailesi, mücadele arkadaşları ve partili yoldaşları katıldı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kenan Budak /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.