Uğur Doğan’ın Direnişi 27’inci Gününde

N. Cemal - 26 Temmuz 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Uğur Doğan’ın Tek Kişilik Direnişi 27. Gününde

Uğur Doğan, TekGıda-İş Sendikası Genel Merkez binası önünde süren tek kişilik direnişin 26. gününde annesi Kadife Doğan ile birlikteydi.

Tabi ki direnecek

Oğlu ile birlikte direniş nöbeti tutan Kadife ana, “oğlumun hakkını neden vermiyorlar?” diye tepkilerini dile getirdi. Oğlun Uğur Doğan’ın direnişi hakkında ne düşünüyorsun diye sorduğumuzda ise, “hakkı için tabi ki direnecek, hakkını hukukunu arayacak” dedi.

Haklı ve kararlı

Ailesinin direnişe dair neler düşündüğüne ise Kadife ana şöyle cevap verdi; “Uğur’un babası, ‘her gün ne diye gidiyorsun ki, mahkeme sonucunu bekle ve paranı al’ diyor. Uğur ise babasına, ‘mücadele etmeden, direnmeden hak alınmaz’ diyor. Oğlum direnişinde haklı ve kararlı. Hakkını neden vermiyorlar?”

Gözetim ve Kayıt

Kadife anayla, torunlarının ve gelininin de direniş nöbetine geldiğini ve dayanıştıklarını konuşuyoruz. TekGıda-İş Sendikası Genel Merkez binası önünde bulunan kameranın artık tamamen kendilerine çevrili olduğuna ve direniş kaldırımını sürekli olarak gözetleyip kaydettiğine uzun uzun bakıyor Kadife ana. Uğur ise, Genel Başkan Mustafa Türkel ve sendika yöneticilerinden bahsederek, “bunların hepsi işçi düşmanı” diyor.

İşçilerin hakkını savunmak için

Kadife ana, “sendikalar işçilerin hakkını savunmak içindir” sözcükleriyle, “bunlar işçi düşmanıdır” sözcüklerini bir arada tartmaya ve anlamlandırmaya çalışarak, oğlunun haklarının neden verilmediğini anlamaya çalışıyor. Oğlunun direniş sandalyesinde Kadife ana oturuyor, Uğur ise yanı başındaki kaldırım taşına ilişiyor. Sendikadakiler arabalarıyla ayrılıyorlar. Günlük mesainin sonu. Uğur ve annesi 4. Levent’ten Kartal’a doğru yola çıkıyorlar. Yolda konuşmaya devam ediyoruz. Kadife ana konuşmaları dikkatle dinliyor…

Hırs insana zarar verir

Direnişin 27. gününde (salı) Uğur Doğan’ın yine ziyaretçileri var. Semt sakinleri hiç yalnız bırakmıyor. Emekli bir yargıçla sohbet ediyor. Başka bir semt sakini ise, “Mustafa Türkel gerçektende akıllı bir adam değil”, “akıllı biri olsa seni burada bir gün bile tutmaz, paranı verip gönderir” deyip ekliyor, “işçilere karşı hırs yapmış bu adam, hırs insana zarar verir. TEKEL işçilerine de böyle davrandı, biz hepsine tanığız…”

Yalancı pehlivanlar

Uğur, “Bianet’ten haber için gelecekler” diyor ve neler anlatması gerektiğine karar vererek başlıklar halinde not alıyor: “Sendikacılık görevlerini yapmaya çağıracağım. İşçilerin hakları için mücadele edin, diyeceğim. Benimle uğraşmak yerine, Kıdem Tazminatı hakkının gasp edilmemesi için uğraşın, diyeceğim. Sonrasında ise, bu yalancı pehlivanlar işçi hakları için mücadele edebilir mi? diye soracağım…”

Ardından da, “önümüzdeki sürece dair eylem programından da söz edeceğim onlara” diyor ve kurmaya hazırlandığı direniş çadırını da not ediyor. Uğur’un artık bir direniş günlüğü var ve ziyaretçilerini, söyleşiye gelenleri, yaşadıklarını o günlüğe not ediyor.

Uğur Doğan direnişine devam ediyor ve sınıf dostlarını dayanışmaya bekliyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Tek Gıda-İş / Uğur Doğan /

Comments

  1. uğur diyor ki:

    yaşasın işçi sınıfın kardeşliği.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.