Taksim İlkyardım Hastanesinde İsyan!

N. Cemal - 26 Temmuz 2011 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Taksim İlkyardım Hastanesinde İsyan!

Esenyurt Devlet Hastanesi

Geçtiğimiz günlerde Esenyurt Devlet Hastanesi’nde görev yapan doktor ve sağlık emekçilerine yönelik saldırı ve şiddet haberleri geldi. Şiddet uygulayanlar ise her zaman olduğu gibi “hasta yakınları” olarak tanımlanıyor.

Şiddete maruz kalan sağlık emekçilerine ise, “kendilerini niye dövdürdüler?”, “ vatandaşı niye kızdırdılar?” gibi hükümet cephesi kaynaklı sorular yöneltilerek, yaralarına tuz basılıyor. İstanbul Tabip Odası, Esenyurt Devlet Hastanesi’nde görev yapan doktor ve sağlık emekçilerine yönelik saldırı ve şiddet olaylarını incelemek ve çözüm önerileri üretmek için hastanede bir toplantı düzenlemişti…

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi

Derken bir yargı haberi geldi. Eylül 2010’da görev yaptığı İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde hasta yakını Ü.S’nin darp ve şiddetine maruz kalarak kolu kırılan Dr. Murat Güzel’in açtığı dava sonucu “kamu görevlisini kasten yaralama” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi…

Taksim İlkyardım Hastanesi

Doktor ve sağlık emekçilerine yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor.Taksim İlkyardım Hastanesi Acil-Ortopedi Polikliniği’nde asistan olarak görev yapan Dr. Abdülkadir Polat, başına vurulan sert bir cisimle yaralandı. Saldırı nedeniyle, 25.7.2011 salı günü Taksim İlkyardım Hastanesi çalışanları toplu olarak iş bıraktılar ve oturma eylemi gerçekleştirdiler. Saat 8’de iş bırakan hastane personeli, saat 10’da bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasının ardından ise, saat 10.40’da İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu tarafından yapılan açıklamayla eyleme son verildi.

Şiddet Varsa Çalışma Yok

Taşeron şirketin dayattığı kölelik sözleşmesini imzalamayı reddettiği için işten atılan ve Taksim İlkyardım Hastanesi bahçesinde eylemini sürdüren direnişçi Güllü Hanoğlu’nun da katılarak bir konuşma yaptığı basın açıklamasında 200’den fazla sağlık emekçisi yer aldı. Dr. Abdülkadir Polat’a yönelik saldırı ve darp protesto edildi. “Taksim İlkyardım Yaralı – Hastane Çalışanları İsyanda” pankartının açıldığı protesto eyleminde, “Şiddet Varsa Çalışma Yok!”, “Uygulanan Kötü Politikaların Sonucu Şiddete Maruz Kalıyoruz!”, “Artık Hedef Olmak İstemiyoruz!”, “Bizi Hastalarımızla Karşı Karşıya Getiren Sağlık Politikalarına Son Verilsin!”, “Can Güvenliğimiz Sağlansın!”, “Sorumlular Yargılansın!”, “Çalışma Koşullarımız Düzeltilsin!” dövizleri taşındı ve sloganlar atıldı.

Hastalardan Tepki

İş bırakma nedeniyle kapıda kalan hasta ve hasta yakınlarından bazıları eyleme tepki göstererek, “eylem değil iş yapın” dediler. Tepkilere karşılık veren yiye hastalar oldu ve eylemi desteklediklerini açıkladılar. Çocukları ile birlikte Esenyurt’tan gelen bir hasta yakını, “Canımızı emanet ettiğimiz doktora el kalkar mı? Esenyurt’ta da saldırdılar ve şimdi oranın acil servisine gidemiyoruz. Esenyurt’tan buraya tedavi için geldim. Burada da aynı şey olmuş, haklılar ve eylemlerini destekliyorum”, dedi. Başka bir hasta yakını ise, “bu hastanede annem iki kez ameliyat oldu ve bu dövülen doktorlar sayesinde hayatta. Bende içimi boşaltmak istiyor ve doktorlara saldıran zihniyete yuh diyorum”, dedi.

Hasta yakınları arasında süren tartışma ve laf atmalara müdahale eden İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, “bugün alacağınız sağlık hizmeti aksadı diye tahammül edemiyorsunuz. Bu sağlık sistemi böyle sürerse ve acil servisler reçete yazdıracağız diyenlerle dolarsa, yarın bu hastaneyi de doktorları da burada bulamazsınız. Bencillikle olmaz, bu haklı ve demokratik bir eylemdir” dedi.

Sorumlu Başbakandır

Taksim İlkyardım Hastanesi temsilcisi Figen Turgut tarafından okunan basın açıklaması metninde özetle şunlara yer verildi: “Silahların gölgesinde, saldırganların psikolojik baskısı altında tababet yapılamaz.

Sağlık Bakanı ve kamuoyu bilmelidir ki; saldırgan tutumlar hastalarımızın sağlığa ve sağlık emekçilerine erişimini engellemektedir. Sağlıkta eşitsizliklere neden olan, Sağlığı piyasa koşullarına iten, Hastanelerde izdihama neden olan, Hastaların acillere doluşmasına zemin hazırlayan ya da hastalara katkı paysız tek yol olarak acilleri bırakan, Sağlık çalışanlarının kesintisiz, uzun saatler çalışmasına, yorgun ve tahammülsüz olmasına neden olan, Sağlık ortamında başarısın uygulamaların sorumlusu Sağlık Bakanı’dır. Sağlık ortamında hekimlere karşı hürmetsiz söylemlerin sorumlusu Başbakandır.”

Sağlık Bakanına Davet

Sık sık alkış ve sloganlarla kesilen basın açıklamasında bir de çağrı vardı; “Sağlık Bakanı’nı korumasız olarak Taksim İlkyardım Hastanesi’nde bir gün geçirmeye davet ediyoruz…”

Huzurlu Bir Sağlık Ortamı

Basın açıklamasının istem ise açık ve netti; “Tek bir hastanede bile şiddetin yaşanmadığı, hekimlerin şiddet baskısı hissetmeden tüm sağlık çalışanları ile ekip olarak çalıştıkları huzurlu bir sağlık ortamı istiyoruz…” “Şiddetsiz, eşit, erişilebilir, nitelikli sağlık hizmeti için, Asistanlar başta olmak üzere tüm hekimlerin ve ekip arkadaşlarımızın her an saldırıya uğrama korkusu olmadan sağlık hizmeti sunabilmeleri için ve keyfi işten çıkarmaları durdurmak için…” gerçekleştirilen iş bırakma ve uyarı eylemi, “amacına ulaşmıştır” denilerek sonlandırıldı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Hekime Şiddet / İTO /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.