Voltran’ı Oluşturduk

Ömer Yıldız - 2 Ağustos 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Voltran’ı Oluşturduk

Genel Kurmayın toplu emekliliğinden sonra artık hükümet Voltran’ı (*) oluşturdu.

Bütün düşmanlara karşı tek başına birçok parçadan ibaret mücadele edecek. Ancak parçalar hep birbirine benzeyecek.

Güzel değil mi?

Tam bu güç birleşmesinin arifesinde iktidarın girdiği seçimi “milliyetçilik” vurgusu ile almış olması. Yıllar yılı “milliyetçiliğin” kalesi gibi görülen kurum ve partilerin iktidar ve destekçileri tarafından “işbirlikçi”  bile ilan edilecek derecede milliyetçi bir çizgiye dönüş. Voltran’ı oluşturunca daha güçlü olduk ki her gün ölen gençleri düşünüp Kürt sorununu çözmeye gerek yok! Artık sorunda suçlayacak kurum da yok. “Asker geç kaldı. Sivillere zulüm etti onlar da isyan etti. Mahkeme adil değil.” Şimdi hepsi Voltran’da.

Çözüm olacak mı?

Çözüm bu kafa ile zor. Bilerek ya da bilmeden demek adet olmuş ancak kasıtlı olarak siyasi irade çözüme en yakın zamanda çark ediyor. Bir olay, konuşma, gündem ilişkileri bozuyor. Durup dururken mahkeme Hatip Dicle’nin vekilliğini düşürüyor. Hükümet bağımsız mahkeme diyor. Voltran oluşmadı mı? Hangi mahkeme.

Anlaşmaya yakın zamanda çatışmalar çıkıyor. Üstelik artık hükümette İmralı da görüşmeleri açık açık ifade ederken nereden çıktı bu çatışma. “Derin devlet”i mi suçlayacaktık ama onlar Silivri’de. Voltran’ın hangi parçası izinsiz hareket etti acaba.

Bundan sonra umarım Voltran’ın yağlamasını bakımını zamanında yaparlar. Yoksa eli ayrı oynar ayağı ayrı oynarsa çekeceğimiz var.

Voltran’dan önceki yapıda da bir uyum vardı. Biri tutar, biri pişirir diğeri yer “hani bana” diyen ya dayak yer ya da kesilirdi.

Onun için otuz senedir kirli savaş devam ediyor.

Şimdi parçalar el değiştirdi. Voltran oluştu. Eski malzemeler alınıp takılmışsa ki “özel harekat” “terörle mücadele”ye bakacakmış, “hani bana” demek biraz zor.

Başbakan “başka çözüm kalmadı” demiş. Voltran’ın elinde silah olacak demek ki.

E ne değişti?

Bilmem. Bakacağız.

Baskıyla biz değişmedik.

Onlar eskiyi cilalayıp yeni gibi göstermeye çalışıyor ama hiç yemedik.

“Hani bana” özgürlük demekten geri durmayacağız.

(*) 1980’li yıllarda televizyon için yapılmış bir dev robot konulu çizgi dizidir. Tam adı ise “Voltran:Evrenin Savunucusu”dur.Dizinin ana karakterleri 5 adet mekanik aslan robot ve bu robotları kumanda eden (pilot) 5 kahraman savaşçıdır. Her aslanın ayrı bir yeteneği vardır. Ancak bu 5 aslan bir tehlike anında bağımsız savaşabildikleri gibi bir araya gelerek dev bir robot olan Voltran’ı oluşturmaktadırlar. (Vikipedi)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: MGK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.