Elvan Çikolata Patronu Sendika Hakkına Saldırıyor

Sol Defter- Haber - 9 Ağustos 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Elvan Çikolata Patronu

Sendika Hakkına Saldırıyor

Elvan Çikolata fabrikasında çalışma koşulları son derece ağır. İşçi ücretleri asgari ücret düzeyinde. Yedi yıllık bir işçinin ücreti bile asgari ücret düzeyinde.

İslami sermayenin son dönemde hızla büyüyen şirketlerinden olan Elvan Çikolata, ürün kalitesi bakımından da son derece düşük. Kalite düşüklüğü patronun bilinçli bir tercihi olmalı ki, ücret seviyesini en alt düzeyde tutuyor.

İşçiler bu çalışma koşullarına itiraz ettiler ve işkolunda yetkili bulunan Tek Gıda-İş sendikasıyla ilişkiye geçtiler. Sendika genel kuruluna rağmen (9-10-11 Eylül) işçilerin sendikaya üye olmasına destek veren Tek Gıda-İş Avrupa Yakası Şubesi, sendikalaşma açısından ve bugünkü sendikaların izlediği siyaset açısından cesaretli davranıyor. İşçilerin sendikaya üye olma talebine olumlu cevap vermiştir.

Mevcut sendikal anlayışa göre, eğer genel merkez genel kurulu varsa, sendikaya üye yapma çalışması ertelenmelidir. Bu anlayış sadece Tek Gıda İş’te değil, DİSK’te de vardır. Genel bir sendikal tutumdur.

Herşeye rağmen risk alarak işçileri sendikaya üye yapan Tek Gıda-İş Avrupa Yakası Şubesi, süreçte yalnızdır ve bu yalnızlığına rağmen iddası olan her işçi ve sendikacı gibi, işçileri üye yapmaktan geri durmamıştır.

8 Ağustos günü saat 07.30’da fabirka önünde basın açıklaması yapan şube başkanı Muzaffer Dilek, Elvan patronunun işçilerin yasal ve anayasal haklarına saygı gösterilmesini istemiştir.

8 Ağustos itibariyle 15 işçi sendikalaşma sebebiyle işten çıkarılmıştır. İşçilerin hakları için fiili ve hukuki mücadele kararlılığı da basın açıklamasında ifade edildi.

İşten atılmalara karşı ve sendikalaşma hakkı için Elvan Çikolata işçileri dayanışma bekliyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İşten çıkarma / sendikalaşma /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.