Elvan Çikolata Patronu Sendika Üyelerini İşten Atma Cesaretini Kimden Alıyor?

Yunus Öztürk - 10 Ağustos 2011 - İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Elvan Çikolata fabrikasında asgari ücretle çalıştırılan işçiler sendikalaşmak istediler ve  Tek  Gıda-İş Sendikasına üye oldular. Sendikaya üye olmalarının ardından patronun saldırısı da başladı. Parça parça atılan işçilerin sayısı Çarşamba günü itibariyle 30’a ulaştı. Çıkarılan işçilerin bir kısmı tazminatını aldı, bir kısmı tazminatsız işten çıkartıldı, bir kısmı da “anlaştık” denilerek pazarlık yapılarak işten çıkartıldı.

Tazminatsız işten çıkartılan işçiler için alacak davası ayrıca açılacaktır.

Salı ve Çarşamba günü akşam iş çıkışında gerçekleştirilen protesto eylemleri işçilere moral verdi, etkili oldu.

Ancak henüz yeterli dayanışma sağlanabilmiş değil. Sendikalaşmanın önündeki engelleri aşabilmenin en önemli adımı, sendikalaştığı için işten atılan işçilere (bunlar hangi işkolunda ve hangi sendikaya üye olmuş olursa olsun) sahip çıkmaktan geçiyor. Sadece sendikaların deil, emekten yana siyasi parti ve kurumların da görevi bu olmalı.

Elvan ya da Perfetti patronu, işçiler sendikaya üye olduğu için işçileri rahatça işten çıkartabiliyorsa, bunun anlamı Tek Gıda İş’i de, sendikaları da tanımıyorum, topuna meydan okuyorum demektir. Patronların bu tavrına tepki göstermek gerekmiyor mu?

Üstelik Elvan Çikolata işçileri Tek Gıda-İş Sendikasına üye oluyorlar ve bu sendikanın genel başkanı Türk-İş Genel Merkezine muhalefetini açıkça ilan eden 10 sendikadan biri.

Bu durumda Tek Gıda-İş ve 10 sendika, Türk-İş Genel Merkezinden farklı bir tutum takınarak sendikalaştığı için işten atılan işçilere  eylemli sahip çıkması gerekmiyor mu?

Henüz bir eylemi bırakalım, 10 sendikadan açıklama bile gelmiş değil. Bir açıklama veya eylem görebilecek miyiz, ondan da emin değiliz.

Sendikalar böylesine pasif olduğu sürece patronlar sendikalaşan işçileri işten atma cesaretini bizzat sendikacıların eylemsizliğinden almaya devam edeceklerdir.

1 Temmuz’da Türk-İş Genel Merkezine muhalefetlerini açıklayan 10 sendikayı tanıyoruz, dediğimizde bizi haksız bulanlara şimdi bu duruma ne diyecekler, merak ediyoruz.

O zaman “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” demiştik. Haksız mıyız?

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İşten çıkarma / sendikalaşma /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.