Genel-İş’e Geçtiler, Maaşlar Kesildi

Sol Defter- Haber - 12 Ağustos 2011 - İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Sendika Değişti Maaşlar Kesildi

Afyonkarahisar’ın Çay Belediyesi’nin 100 çalışanı sendika değişikliği yaptıkları için Belediye başkanı tarafından tehdit edildiklerini ve maaşlarının kesildiğini iddia etti.

Çay belediyesinde çalışan 130 işçiden yaklaşık 100’ü geçtiğimiz Nisan ayında Belediye İş Sendikası üyeliğinden istifa ederek Disk bağlı Genel İş Sendikası’na geçiş yaptı. Bu olaydan sonra Belediye Başkanı Ali Yakut’un sendika değiştiren işçilere karşı tavır takınarak sert bir şekilde uyardığı ve akabinde bu işçilerin maaşlarında kesinti yaptığı öğrenildi.

“Başkan tehdit ediyor”

Dün akşam iftar çadırı önünde toplanarak gazetemize açıklamalarda bulunan bir grup belediye personeli mağduriyetlerini dile getirdi. Çay Disk Genel İş Sendika Temsilcisi Hilmi Dudar “ Anayasal hakkımız olan sendika değişikliğine belediye başkanımız karşı çıktı. Bununla da yetinemeyerek bu sendikaya geçen bütün işçileri çoğu kez tehdit etti. İşçi arkadaşlarımızın rızası olmadan görev yerlerini değiştirdi. Maaşlarımızı o günden sonra kesintiye uğradı. Çoluğumuz çocuğumuz evde perişan bir şekilde bekliyor. Hepimiz zor durumdayız. Evimize ekmek götüremez hale geldik” dedi.

“Biz Terörist değiliz”

Yaşadıkları bu olay karşısında yetkililerle de görüştüklerini belirten Dudar “Gerekli yerlere başvuru yaptık ancak bir netice alamadık. Maaşlarımız ya hiç yatmıyor ya da yarısı yatıyor. Hastane de tedavi olamıyoruz. Rapor istiyoruz veremeyiz diyorlar. Başkan herkesi bize karşı uyarmış. Sosyal haklarımızı kullanamıyoruz. Kendisiyle görüşmeye çalıştık ama bizi muhatap almadığını geçtiğimiz sendikanın terörist sendikası olduğunu söylüyor. Biz Terörist değiliz haklarımızı en iyi kim savunuyorsa o sendikada yer almak istiyoruz. Başkanımız bizin anayasal hakkımıza müdahale ediyor hakkı olmadan ve sürekli bize 4 yıl maaş ödememekle tehdit ediyor” şeklinde konuştu.

http://www.afyonkarahisar.com.tr/haberdetay.asp?id=51464

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Belediye-İş / Genel-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.