Perihan Mağden Cırlaya Cırlaya Söndü!

Sarphan Uzunoğlu - 16 Ağustos 2011 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İflah Olmaz Bir Haset Öznesi Olarak Perihankuş

Perihan Mağden’in bugün Taraf gazetesinde organik taramalı tüfeğiyle yazdığı yazı eminiz ki bu ülkede ‘barış’ diyen herkesin ensesine tokat, başbakanını seven çocuklarınsa maaşına zam talep edenler tarafından büyük coşku ile karşılandı.

Argumentum ad hominem sanatının Türkiye’deki en başarılı temsilcisi olarak (evet Perihan Mağden’in başarılı olduğu tek alan budur) öyle ya da böyle BDP’ye yakın duran herkesin geçmişine gazeteden yoldaşı Mehmet Baransu eliyle mi bilinmez inip çok ciddi Hilal Kaplansal değerlendirmelerde bulunmuş.

Herkesin geçmişini deşmiş de deşmiş, ‘Sevgili Patronu’ Aydın Doğan’dan geçmişte aldığı paracıklar bitmiş olacak ki, yeni maaş kapılarına sırtını dayamış.

Sayın (!) Perihan Mağden, bilindiği kadarıyla Doğan Medya’nın ‘çok radikal’ döneminde Hasan Celal Beautiful ile birlikte yazmaktan büyük ‘haz’ alıyordu. ‘Kibar faşist’ dediği Haluk Şahin’i de özlemle anıyor olacak ki Eyüp Can’ın Radikal’ini suratına benzetmekte de sakınca görmüyordu.

Perihan Mağden saçlarını Türk-İslam jölesiyle kıvamladığından uzun süredir ‘vijdan kuaförü’ne uğramıyor olabilir; ama kuaför kapanalı çok oldu, o kuaförde olduğunu iddia ettiği her insan yarın öbür gün Perihan Mağden’in ‘Toz kondurmam uleyn’ model ‘hökömet’inin olağanüstü yetkili mahkemeleri ve ‘Süper Vali’leriyle kelepçeleneceğinden bihaber olduğu ortada.

‘Hanımkızımız’ edasıyla vurmaya çalıştığı yazarlar da, Habertürk’ten Umur Talu da, Radikal’in radikal kalan iki yanından biri olan Yıldırım Türker de ‘öyle ya da böyle’  Perihan Mağden’in pek seviştiği Türk-Sünni-Kapitalist-Erkek iktidarından nasiplerini alacaklar.

Gerçi kendisi için bunun pek sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. Malumunuz, yüce insan Perihan Mağden (kaleminden asit damlayan!) davalarda yargılanmış, bedel ödemiş (heyt!) bir kalem.

O yüzden (henüz) bedel ödememiş olan kendi tabiriyle ‘vicdan kuaförü’ çalışanlarına ‘çakma’ hakkına sahip.

Çünkü o, Türk medya yazılamasının (!) Süleyman Demirel’i Margaret Thatcher’ı.

Şimdi köşeler üstü noktasından, kartal yuvasından tepemize cırlaya cırlaya bırakıyorsa, bunun altında yatan neden Süleyman Demirel kadar mağrur, Margaret Thatcher kadar otorite, Tansu Çiller kadar unutulmuş olması.

Perihan Mağden çok sevdiği Türk pop kültürünün Semra Annesi. Aşık olursak da demokratlaşırsak da o bize söyleyecek.

Kimin köşe yazarı olduğuna, kimin ‘vijdan kuaförü’ olduğuna o karar verir, en ağdalı o yazar, en radikal odur.

Mağden’inki muhtarlık elden gidiyor telaşı, merkezin de merkezinde oturmanın verdiği utanç, geçmişine duyduğu mahçubiyet.

Anladık ki fikri olmayanın küfürü birikiyormuş. Kendisine derinden cırlamalarımızı gönderiyor, Kemal Burkay’la Türk Bayrağı altında nice fotoğraflanmalar diliyoruz. Pürüpak aydınımıza bin selam olsun!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Perihan Mağden /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.