Can Yücel’in Mezarına Saldırı Protesto Edildi

Sol Defter- Haber - 22 Ağustos 2011 - Edebiyat/Sanat / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Can Yücel’in,  ‘’Ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi ‘’ dizelerinin yazılı olduğu mezarı, ne iyiliğe ne de doğruluğa tahammülü olmayanlar tarafından saldırıya uğradı. Can Yücel’in dostları, arkadaşları ve tüm sevenleri yapılan bu saldırıyı kınamak için mezarı başındaydılar.


Can yasası bu insanın:
Savaşlara yoksulluklara
Ve binbir belaya karşın
İlle de yaşayacaksın!

Us yasası bu insanın:
Suyu şavka döndürüp
Düşü gerçeğe çevirip
Düşmanı dost kılacaksın!


Türkiye’nin ustan şairlerinden Can Yücel’in Muğla Datça’daki mezarının enkaza çevrilmesinin ardından Türkiye Yazarlar Birliği adına başkan Tarık Günersel tarafından bir basın metni yayınlandı. Saldırının yalnızca şair Can Yücel’e karşı değil aynı zamanda emek ve demokrasi güçlerine yönelik de gerçekleştirilen ‘alçakça’ bir saldırı olduğunu ifade etti. Bu saldırının da diğer saldırılar gibi ‘hedef gösterme’ üzerine gerçekleştirildiğini ifade eden Günersel; ‘’ İslam adına toplumu gettolara bölme çağrısı yapanlar yalnızca ayıp etmekle kalmıyor, üstelik suç işliyorlar.

Laiklik ve demokrasi yanlısı aydın, gazeteci, yayınevi ve kurumlara saldıranlar kadar saldırtanlar da suç işliyor.’’ diyerek bu ‘alçakça’ saldırıyı Türkiye Yazarlar Birliği adına kınadıklarını ifade etti.

Can Yücel’in Muğla Datça’daki mezarına Perşembe günü kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlenmişti. Ölümünün 11. yılında Can Yücel’in mezarına vasiyeti olduğu gerekçesiyle şarap dökülerek anma yapılması, AKP İlçe Başkanı Ahmet Sedat Deniz ‘in provakatif açıklamaları ile gündeme taşınmıştı. Yapılan bu saldırıya yönelik tepkiler dünde devam etti. Can Yücel’in mezarına yönelik yapılan bu saldırıyı kınamak için Can Yücel Dostları mezarı başında toplandı.

Can Yücel’in Dostları, Yücel’in mezarı başında yaptıkları basın açıklamasında onun, bu toprağın insanına olan sevgisini, onun tarihsel kişiliğiyle örnek bir mücadele insanı olduğu, hem bir sosyalist hem de bir şair olarak insana dair olan hiçbir şeyin yabancısı olmadığını ifade ettiler.
Yücel’in, düzenin ve yerleşik kanaatlerin boyunduruğu altında yaşamayı reddettiğini, hayatı boyunca garibanların ve yoksulların yanında saf tuttuğunu ifade eden Can Yücel Dostları sözlerini ; ‘’Onun mezarına saldıranların kim olduğunu bilmiyoruz. Ama şunu biliyoruz ki, bu topraklarda ‘öteki’nin mezarının saldırıya uğraması sıradan bir olay.  Yapılan her saldırı için de toplumun hassasiyeti değişmez bir gerekçe oluyor. Muhalif olanı yaşarken yasalarla, şiddetle bastırmayı tarz haline getirenler, onun mezarına da nefretlerini kusarak insanlık dışı davranışlarını sürdürüyorlar. Bizler, Can Yücel’in dostları olarak, yerleşik kanaatlerle uzlaşmayan ancak insani olanı kavrayan, insana ait olan her inanca, her düşünceye değer veren dünya görüşünü paylaşıyoruz.’’diyerek bu saldırıyı kınadıklarını ifade ettiler.

SALDIRAN DA MEÇHUL DEĞİL SALDIRILAN DA
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Can Yücel’in Datça’daki mezarına yapılan saldırıyı kınadığını belirten bir açıklama yayınladı. NHKM’nin açıklaması şu şekilde:
“Saldıran da meçhul değil saldırılan daŞairimiz Can Yücel’in mezarına yapılan alçak saldırıyı ve kışkırtıcılarını öfkeyle kınıyoruz.Biliyoruz ki saldırı, Yücel’in hayatı boyunca kıskançlıkla sahip çıktığı değerlere ve ülkemizin aydınlık yüzü olan tüm sanatçı ve aydınlara yapılmıştır.
Bilinmesini istiyoruz ki; saldırıyı gerçekleştirenler şu an için, tüm ülke adına utanç verici bir biçimde, meçhul olabilir ancak saldırganlar ve kışkırtıcıları meçhulümüz değildir.
Yaptığı çirkin açıklamayla Yücel’in mezarını hedef gösteren AKP Datça ilçe başkanının ortalığa saçtığı nefretin köpükleri henüz kurumadan gerçekleşen bu saldırının rastlantı olduğunu kimse düşünmemelidir. AKP ilçe başkanının bahanesi içkidir, pervasızlığı tanıdıktır, körüklediği saldırganlık ise açık biçimde tüm insanlığa karşıdır.
Can Yücel’in mirasının; iyiden, güzelden, doğrudan, haklıdan ve halktan yana değerlerin sahipsiz olmadığını herkese bir kez daha hatırlatırız.

‘CAN BABA YALNIZ DEĞİLDİR!’
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve Edebiyatçılar Derneği, Can Baba’nın anıt mezarına yapılan saldırıyı ‘onun sahip çıktığı insanlık değerlerine ve düşlerimize yapılmış bir saldırı’ olarak nitelendirdi.

Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde Can Yücel’in resimlerini taşıyarak, şiirlerini okuyan gurup adına TGC Başkan Yardımcısı Gökan Bulut açıklama yaptı.  Bulut, AKP Datça İl Başkanı Ahmet Sedat Deniz’in Can Yücel anmalarına ilişkin, hedef gösteren açıklamasının ardından yapılan bu saldırının manidar olduğunu söyledi. Can Yücel’in mezarını kıranlar, onun sahip çıktığı insanlık değerlerine, özgürlüğe, denizlere ve düşlerimize saldıranlardır” diyen Bulut,  anmalarındaki bir ayrıntının öne çıkarılarak bu saldırı ve beraberindeki tartışmaların gerici zeminlere hapsedilmek istendiğine dikkat çekti.

NE BALYOZ DARBELERİNİZ NE KARANLIĞINIZ

Gericiler için esas meselenin Can Baba’nın başkaldıran şiirleri, devrimci karakteri olduğunu belirten Bulut sözlerini şöyle tamamladı: “şiir ve edebiyatı kendi gericiliklerinin maskesi yapanlar tabii ki yayınlanmamış kitaplardan bomba icat edecektir. Kars’ta barışı temsil eden insanlık anıtını yıkanlar tabii ki komşu ülkelerle kirli savaşın peşinde koşacaktır. Darbelerden beslenerek büyüyenler tabii ki kendi darbeleriyle toplumu cendere altına alacaklardır… Tabii ki bütün bunları yapanlar Can Baba’nın mezarına da saldıracaklardır. Can Yücel’i öldürmeyi başaramayanlar mezarlarına saldırarak onu yok edeceklerini sanıyorlar.  Ne balyoz darbeleriniz ne de sonsuz karanlığınız yetecek Can Baba’nın aydınlığını karartmaya. Bizler Can Yücel’in dostları ve okurları olarak onun inandığı ve şiirlerini yazdığı bütün değerlere sahip çıkmak için buradayız. Bu aşağılık saldırının failleri bir an önce yakalanmalı ve adalet karşısına çıkarılmalıdır.”

Açıklamanın ardından Can Yücel’in doğum günü olması vesilesiyle 21 Ağustos günü sanatçı Mehmet Aksoy’un Datça’da anıt mezarı yeniden yapacağı bilgisi verildi.

TGC Başkanı Ahmet Abakay, “bu saldırı yüz kızartıcı bir utanç tablosudur” derken Edebiyatçılar Derneği Başkanı Gökan Cengizhan da “Can Yücel’i anfilerde, kahvehanelerde, sokaklarda ananlardan korkanlar mezarına saldırıyorlar. Bu saldırılar karşısında Can Yücel’in yalnız olmadığını biz edebiyatçılar olarak göstereceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Can Yücel’in “Beni Datça’ya gömün” şiirinin okunmasının ardından eylem sona erdi.

BARBARCA VE FAŞİZANDIR…

Ankara Aydın ve Sanatçı Girişimi, Türkiye Yazarlar Sendikası, İHD Ankara Şube, Devrimci 78’liler Federasyonu da Can Yücel’in mezarına yapılan saldırıyı kınadı.

İnsan Hakları Anıtı önündeki ortak basın açıklamasını okuyan Şair Ahmet Telli, “Hangi gerekçeyle olursa olsun Can Yücel’in mezarına yapılan bu saldırı barbarca ve faşizandır. Bu saldırı Can Yücel’in şahsında bu ülkenin ilerici, devrimci, demokratik ve çağdaş kazanımlarına yapılmıştır.
Tahammülsüzlüğün bu kadarına çığlık çığlığa hayır diyoruz. Bütün kalbimizle bu çığlığımızın bir birine ekleneceği, Vandallığı geriletici bir cepheyi mutlaka yaratacağımızı, bu tür saldırılara karşı duyarlı olduğumuzu, sessiz kalmayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.
BirGün
Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Can Yücel /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.