CHP’li Belediye Engelemezse, Direniş Çadırda Sürecek

Sol Defter- Haber - 5 Eylül 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Uğur Doğan, sadece sendikacıların değil, polisin ve CHP’li Beşiktaş Belediyesinin de engellenemrine karşı mücadele ediyor. Belediye zabıtalarının çadırın kurulmasına engel çıkartması üzerine, bugece sabahlama kararı alan Uğur Doğan’a ailesi de destek veriyor. Direnişini sürdürmekte kararlı olan Uğur Doğan, mücaelesine destek ve dayanışma bekliyor.

Direniş Çadırda Sürecek

Nilay Vardar

Yüzde 70 engelli Doğan, 18 yıl çalıştığı Tek Gıda-İş’ten çıkartılınca açtığı davada işe iade kararı çıkmasına rağmen işe alınmaması üzerine iki aydır yürüttüğü oturma eylemini direniş çadırında devam ettirecek.

Uğur Doğan, iki yıl önce Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (Türk-İş) bağlı Tek Gıda-İş sendikasından “emeklilik zamanın geldi” denerek işten çıkarıldı.

Yüzde 70 özürlü raporu olan ve sendikada özürlü kadrosunda 18 yıl  çalışmış olan Doğan, işe iade davasını kazanmasına rağmen işe alınmadı. Doğan, Temmuz ayından beri Levent’teki sendika merkezinin önünde tek başına yaptığı oturma eylemine bugün direniş çadırı kurarak devam edecek.

“Bu sendika işçi hakkını savunabilir mi?”

İki kızı ve eşiyle birlikte basın açıklaması yapan Doğan, 2009’da Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ve Sendika Yönetim Kurulu tarafından işten çıkarılmasının ardından 2011’de işe iadesinin Yargıtay tarafından onandığını ancak işe geri döndüğü gün yaşadıklarını şöyle anlattı.

“İşyerime geldiğimde Mustafa Türkel, bana ‘üç kağıtçı’ diye hakaretler ederek korumalarıyla dışarı attı. Hakkını arayan bir işçi olmam, hak arama iddiasında olan bir sendika başkanının zoruna gitti. Kendi işçisini işten atan, kazanılmış haklarını gasp eden bir sendika, işçi haklarını savunabilir mi?”

“Sendika bürokrasisine dayanmayın”

Doğan, tek kişilik direnişi boyunca her gün sendika yöneticilerine ” mahkeme kararlarına uyun” diye seslendiğini ancak yöneticilerin kendisini “tehdit, küfür, polise ihbar” yöntemleriyle yıldırmaya çalıştığını söylüyor.

Doğan, TEKEL işçilerinin de Tek Gıda-İş kapısından kovulup, saldırıya uğradığını hatırlatarak bunun sorumlusunun kendisini de işten çıkaran Mustafa Türkel olduğunu söyledi.

Tek başına dirense de Diyarbakır’dan İzmir’e birçok Tekel işçisinin kendisine destek verdiğini söyleyen Doğan, “sendika önünde eylem yapıyor” diyerek kendisine destek olmayan sendikalara da “Sendika bürokrasisine yaslanmayın; sendikalar işçilerindir” diye seslendi.

Türk-İş’e bağlı, aralarında Tek Gıda-İş’in olduğu 10 şube “demokratik sendika istiyoruz” diyerek sendika yönetimine karşı bir platform oluşturmuştu.

Bianet.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sendika bürokrasisi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.