Uğur Doğan sesini Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) toplantısında da duyurdu!

Kaya İlhan - 9 Eylül 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) toplantısı Yeşilyurt Çınar Otel’de yapıldı.
Toplantıya Hava İş Sendikası’nın üye olduğu (ITF), Tek Gıda İş’in üyesi olduğu (IUF) dahil birçok federasyonun temsilcileri katıldı.

“Uluslararası sendikal hareket ve Türkiye’ye yönelik dayanışma faaliyetleri”nin değerlendirildiği toplantıya, Tek Gıda-İş Sendikası’nda çalışırken işten atılan ve mahkeme tarafından işe iadesine karar verilen Uğur Doğan adlı işçinin dağıttığı bildiri damgasını vurdu. Doğan, sendikacılara dağıttığı bildiride, Hava-İş Sendikası’nda çalışırken işten atılan Nilgün Öğün ve Ayşe Kaya adlı işçilerin de kendisi gibi mağdur edildiğini vurguladı…(www.airkule.com sitesinden alınmıştır)


Uğur Doğan bildirisini dağıtırken tanıdık bir simayla karşılıştı; Tek Gıda İş uzmanlarından Engin Ünsal. Toplantının ardından yapılan basın açıklaması sırasında, söz aldı ve bir açıklama yapacağını belirtti. Kürsüdeki görevli kişi, kendisinin gazeteci olmadığı gerekçesiyle söz veremeyeceğini açıklaması süpriz olmadı. Bütün ısrarına karşın söz verilmedi. Katılımcılar arasında bulunan Limter İş Genel Sekreteri “Uğur Doğan’ın sorununun, bir işçi sınıf sorun olduğunu” söyleyerek kendisine söz verilmesini istedi. Buna karşın divandan yine izin çıkmadı. Basın toplantını ardından kendisiyle sohbet eden yabancı bir uzman, kendi sendikalarındaki yöneticilerinden de sendika çalışanlarına benzer bir şekilde davrandıkların söyledi. Bürokrasinin işçi düşmanı tavrının sınır tanımadığı görüldü.

İşte Uğur Doğan’ın yazdığı ve sendikacılara ders niteliği taşıyan bildirinin tam metni:
ITUC-GUF-IUF-ITF…….. SAYIN YÖNETİCİLERİ
Ben 53 gündür emeğimin hakkını almak için tek başına mücadele eden bir işçiyim. Bu bildiriyi dağıtmak üzere direniş çadırımı terk ederek buraya geldim. İş yerim bir sendika ve patronlarım da sizinle beraber bu toplantıya katılan sendika yöneticileridir. Dolayısıyla direniş yerim Tek Gıda İş sendikasının önüdür.
Sendika patronlarınca haksız yere işten çıkarıldıktan sonra açtığım davada yargı beni haklı bularak işe iade kararı verdi. Bu karar gereği işime geri döndüğümde bizzat genel Başkan Mustafa Türkel tarafından hakaretlerle tartaklanarak dışarı atıldım. Yargı kararını uygulamadıkları gibi mahkemenin hükmettiği tazminatımı da vermediler. Ben de sendika önünde direniş başlattım. Türkiye kamuoyuna sorduğum gibi sizlere de soruyorum:
Kendi işçisini işten atan, hak ve hukukunu çiğneyen, kazanılmış haklarını gasp eden bir sendika işçi sınıfının hakkını savunabilir mi?
Ne yazık ki Türkiye’de sendikalarda nedensiz işten atılan tek emekçi ben değilim. Yine bu toplantıda Tek Gıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ile birlikte büyük bir olasılıkla keskin nutuklar atan ITF üyesi Hava İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin de henüz 2 ay önce neden göstermeden 2 kadın işçisini işten çıkarmıştır. Bu işçiler Nilgün Öğün ve Ayşe Kaya da benim gibi sendikacıların mağdur ettiği emekçilerdir.
Sizden, engelli bir işçi olarak yukarıdaki soruyu bu sendika patronlarına sorup yanıtını kamuoyuna açıklamanızı talep ediyorum.
Saygılarımla… Uğur Doğan

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sendka bürokrasisi / Uğur Doğan /

Comments

  1. arif onay diyor ki:

    umarım artık uğur kardeşimizin sorunu çözülur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.