1 Mayıs 2010: İşçilerin Kürsü Hakkı Yargılanıyor!

Sol Defter- Haber - 23 Eylül 2011 - İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

1 Mayıs 2010, İşçilerin Kürsü Hakkı Yargılanıyor!

TEKEL işçilerinin 4/C köleliğine karşı yürüttüğü mücadeleyi ortada bırakan Türk-İş yönetimini protesto eden öncü işçiler yargı yoluyla baskı altına alınıyor.

Türk-İş yönetimine tepki amacıyla, 1 Mayıs 2010 tarihinde yüzbinlerce emekçinin toplandığı Taksim’deki 1 Mayıs gösterilerinde Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’yu protesto ederek kürsüden indiren TEKEL işçileri hakkında dava açıldı. Kürsü işgaliyle protesto edilen ve çalılardan atlayarak girdiği Atatürk Kültür Merkezi’nin arka kapısından kaçmak zorunda kalan Kumlu uzun bir delil toplama sürecinin ardından TEKEL işçileri Metin Arslan ve Yüksel Yapar hakkında dava açtı.

Kapıların maliyetleri talep edildi

Olay günü, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Atatürk Kültür Merkezi’ne sığınan Kumlu ile onu koruyan polis memuru Metin Aygün ve diğer görevliler AKM’nin iki kapısının kırılmasına neden olmuşlardı. Emniyet ile Maliye Bakanlığı arasında, kapıların maliyetinin karşılanması için yapılan yazışmalar sonucunda kapıların maliyetleri Türk-İş Genel Merkezi’nden talep edildi. Bunun ardından ise TEKEL işçileri hakkında dava açıldı.

Cumhuriyet Savcısı İsmail Özmumcu tarafından hazırlanan iddianamede Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ‘mağdur’ sıfatıyla yer alırken haklarında dava açılan Arslan ve Yapar “Zorla sendikal faaliyeti engellemek, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme, inanç düşünce ve kanaat hürriyetini engellemek”le suçlanıyorlar.

Olay gününe ait görüntü çözümlerinin yanısıra Kültür ve Turizm Bakanlığı şikayet ve tespitleri, müşteki sıfatıyla ifade veren polis memuru Metin Aygün’ün beyanları ve fotoğrafların da delil olarak gösterildiği iddianamede şüphelilerin ayrı ayrı TCK 37/1 delaletiyle TCK 115/2, 118/2, 152/1.a, 265/1 maddeleri uyarınca yargılanarak cezalandırılmaları isteniyor.

Arslan: Yüzbinler yargılanıyor!

İlk duruşması 27 Eylül Salı günü Beyoğlu Adliyesi’nde görülecek olan davayı sahiplenme çağrısı yapan öncü işçiler, duruşma öncesinde adliye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirecekler.

Haklarında açılan davayla ilgili gazetemize konuşan TEKEL işçisi Metin Arslan, açılan davayla 1 Mayıs’a katılan ve Kumlu’ya tepki gösteren yüzbinlerin yargılanmak istendiğini dile getirdi. 1 Mayıs kürsüsünden “Beni dinlemeyecekseniz 1 Mayıs’a niye geldiniz” diyerek seslenen Kumlu’nun provokasyona zemin hazırladığını söyleyen Arslan, sendikal bürokrasiyi teşhir etmeye devam edeceklerini belirtti. Arslan ayrıca, olay günü AKM’nin kapılarını kıranın kendileri değil polisler ve Kumlu’nun korumaları olduğunun Türk-İş tarafından da kabul edildiğini dile getirdi.

Kızıl Bayrak

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 1 Mayıs 2010 / Kürsü İşgali / TEKEL işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.