Uğur Doğan: Genel Kurula Selam, Mücadeleye Devam!

N. Cemal - 26 Eylül 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Uğur Doğan: Genel Kurula Selam, Mücadeleye Devam!

Mücadelem Sürüyor

Tek Gıda-İş Direnişçisi Uğur Doğan’ın hak ve hukuk mücadelesi sürüyor. 4. Levent’te bulunan Tek Gıda-İş Sendikası Genel Merkez binası önünde oturma eylemini sürdüren Uğur Doğan, malum kaynaklarca “direnişi bıraktı” söylentileri yayıldığını belirtiyor ve tepki gösteriyor; “gelip görsünler…”

Teşhir Ettim, Edeceğim de

26.9.2011 Pazartesi günü görüştüğümüz Uğur Doğan direniş sürecini ve mücadelesini dile getirdi; “İşten atıldığım Tek Gıda-İş Sendikası Genel Merkezi önünde sürdürmekte olduğum direniş ve oturma eylemimin 50. gününde direniş çadırı kurmaya karar verdim. 5 Eylül 2011 tarihinde yaptığım basın açıklamasıyla da bunu açıkladım. Genel Başkan Mustafa Türkel ve sendika yönetimi, bütün nüfuslarını kullanarak direniş çadırı kurmamı engellemeye çalıştılar. CHP’li Beşiktaş Belediyesi, 24 saat nöbet tutturduğu zabıta timleriyle üç gün boyunca direniş çadırı kurmamı engelledi. Polisler, belediye yetkililerinin ‘bu çadır izinsizdir’ talimatıyla müdahale etmek üzere hazır bekledi. Türkel ve ekibi amaçlarına ulaştığını ve direniş çadırımı engellediklerini sandılar. Yılmadım. Üç gün boyunca çadır bezi üzerinde sokakta yattım. Sendika ağaları, polis ve CHP’li Beşiktaş Belediyesinin direnişimi kırma yönündeki işbirliği ve çabalarını teşhir ettim. CHP’li Belediye zabıta timlerini geri çekmek zorunda kaldı. Direniş çadırımı kurdum ve 12 gün buyunca da mücadelemi bu şekilde sürdürdüm…” diyen Doğan, “Teşhir ettim, etmeye de devam edeceğim. Hazımsızlıkları bundandır…” diyor.

Haklı Mücadelemi Anlattım

“10 ve 11 Eylül 2011 tarihinde yapılacak olan Tek Gıda-İş Sendikası 14. Genel Kuruluna gelecek olan delege ve konuklara direnişimi duyurmak istedim. Çadır kurma kararımın nedeni buydu…” diyen Uğur Doğan’a göre, “Mustafa Türkel ve ekibinin panikleme nedeni de buydu…” “Direniş çadırımı kurdum ve amacıma ulaştım. Delegeler başta olmak üzere, genel kuruluna gelen tüm konuklara sesimi duyurdum. Haklı mücadelemi anlattım…” sözlerinin arasında vurguladığı nokta, “gerçek yüzlerini açığa çıkarttım…” oluyor.

Çadır Kurmak ve Kaldırmak

“Direniş çadırını kurmak kadar, zamanında kaldırabilmenin de önemli olduğunu düşünüyorum…” görüşünü yineleyen Uğur Doğan, “gerekirse yarın yine kurarım…” demeyi de ihmal etmiyor. “Bir basın açıklamasıyla 16 Eylül 2011 tarihinde çadırımı kaldırdım…” hatırlatması yaparak, “Kısacası; Genel kurula selam, mücadeleye devam dedim. Direnişim devam ediyor dedim. Direnişimin başlangıç sürecinde olduğu gibi, her gün işe gelir gibi işyerim olan sendika merkezinin önüne gelecek, hak ve hukuk mücadelemi sürdüreceğim dedim” diyor.

Direniş Mevziimi Terk Etmedim

Sendika bürokratlarının ve paralelindeki unsurların ittifak ve dayanışmasına dikkat çeken Uğur Doğan, “Mustafa Türkel ve sendika binasındakiler 16 Eylül 2011 tarihli basın açıklamasıyla çekip gittiğimi düşünmüşler. ‘Bu iş bitti, kurtulduk’ diye de sevinmişler. Etraflarına böyle yaymışlar ve yaydıkları çevreler de bu yöndeki söylentilerine devam ediyorlar…” diyor. “19 Eylül Pazartesi sabahı beni karşılarında görünce çok şaşırdılar ve kapılara camlara çıkıp hayretle baktılar…” diyen Uğur Doğan, “direniş mevziimi terk etmedim, etmeyeceğimi de söylemiştim. Mücadelem devam ediyor…” diyor.

Dayanışmacı Dostlar

Uğur Doğan, “dayanışmacı sınıf dostlarımın ziyaret ve telefon destekleri sürüyor…” diyerek, “Çağdaş Hukukçular Derneği’nden aradılar, sanırım görüşmeye de gelecekler…” diyor. “Tekstil-Sen Genel Başkanı Engin Gül ile Cam Keramik-İş Sendikasından Mehmet Turp dayanışma için geldiler…” diye anlatan Uğur Doğan, “Engin Gül ile sendikaların durumu ve sendika bürokrasisi üzerine konuştuk…” diye de vurguluyor.

Direniş ve oturma eyleminin 68. günü. Uğur Doğan, kendi elleriyle hazırladığı dövizleriyle direnişini sürdürüyor ve dayanışmacı sınıf dostlarını bekliyor.    

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sendika bürokrasisi / Tek Gıda-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.