Gülen Tarikatı Savaş Baltasını Çıkardı!

Sol Defter- Haber - 5 Ekim 2011 - Türkiye / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Gülen tarikatı

savaş baltasını çıkardı!

ANF

İstanbul – BDP’nin Meclis’e dönmesinin üzerinden 3 gün geçmeden yeni bir operasyona maruz kaldı. AKP hükümeti ve Cemaatin tarafından yürütülen operasyon kapsamında yaklaşık 130 BDP’li dün gözaltına alınmasının yankıları sürerken Gülen Cemaatinin Sözcüsü konumundaki Hüseyin Gülerce, Kürt hareketine karşı ‘‘İstiklal Harbi’ndeki kadar geniş bir mutabakata ihtiyaç‘‘ olduğunu yazdı.

Zaman Gazetesi’ndeki köşe yazısında Gülerce, BDP’yi destekleylenleri tehdit ederek, ‘’Yeni Türkiye kaya gibi bir hakikattir. Çarpan, dağılacaktır, yamulacaktır. Terör örgütü mensupları, onlara destek verenler de öyle‘‘ dedi.

‘‘KCK-PKK-BDP çizgisi, Türkiye’deki Kürtlerin temsilcisi değildir‘‘ iddiasında bulunan Gülerce, önümüzdeki dönem Kürt hareketine karşı devlet ve tarikat cephesinden nasıl bir özel savaşın yürütüleceğinin ipuçlarını verdi. Gülerce yazısında özetle şunları söyledi:

‘‘PKK terörü ile Kürt sorununun çözümünü ayırt etmek gerekiyor. Çünkü KCK-PKK-BDP ulusalcı Kürt çizgisinin anladığı Kürt sorunu ile asıl sorun aynı şey değildir.

Ulusalcı Kürt çizgisi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki 24 vilayette, “özerk” bir yapı kurarak, bu bölgeyi Türkiye’nin idari sisteminden ayırarak istedikleri gibi yönetme peşindedir.

Dağdaki kadroların güvenlik gücü haline getirileceği, farklı bir hukuk ve yargılama sisteminin olacağı, İslam’ın hayat dışına itileceği baskıcı, otoriter faşist bir rejim arzuluyorlar.

Kürtçe eğitim talebi sadece bir bahane. Bu talep yerine getirilse bile, arzularından asla vazgeçecek değiller… Dolayısıyla, karşı karşıya olduğumuz asıl sorun, Ulusalcı Kürtler sorunudur.

Bu çerçevede BDP, Parlamento’da çözümün bir parçası değil, siyasi mücadelenin, propagandanın parçası yapılmak istenecektir.

Bu anlayışa rağmen BDP, kendisine ulusalcı Kürt siyasetinin belirlediği rolü oynamakta ısrar ederse, Meclis, diğer bütün sorunlar gibi Kürt sorununu da demokratikleşme ile çözme kararlılığını devam ettirmelidir. Bu kararlılıkta, en az iktidar kadar CHP ve MHP’ye büyük sorumluluk düşmektedir. Türkiye’nin bugün en az İstiklal Harbi’ndeki kadar geniş bir mutabakata ihtiyacı var. Meselenin bu hassasiyetini, Türkiye’nin geleceğini düşünen her vicdan sahibinin görmesi gerekiyor.’’

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Gülen Tarikatı / Kirli Savaş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.