KESK’li Emekçiler “Grev ve Toplu Sözleşme” İçin Alanlara Çıktılar

Kaya İlhan - 13 Ekim 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

KESK’e bağlı Kamu emekçileri, grev ve toplu sözleşme hakkı için “Grevsiz toplu sözleşme, toplu sözleşmesiz sendika olmaz” şiarıyla alanlara çıktılar.

Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Diyarbakır, Hakkari, Van ve Adana’da yürüyüş, basın açıklaması ve oturma eylemleriyle seslerini duyurdular.

AKP hükümetinin emekçi düşmanı siyasetinin ve uygulamaların protesto edildiği gösterilerde, mevcut yasadan bile geriye dönük uygulamaların dayatıldığı öne çıkarıldı.

İstanbul’daki eylemde, Galatasaray meydanında toplanan KESK İstanbul Şubeler Platformu üyesi kamu emekçileri, “Greviz toplu sözleşme, toplu sözleşmesiz sendika olmaz” pankartı arkasında yürüdüler. Meşaleli yürüyüş sıransında, “Toplu sözleşme hakkımız, grev silahımız” sloganı öne çıktı.

Taksim Meydan’ındaki basın açıklamasını dönem sözcüsü tarafından okundu. Bildiride, AKP Hükümeti’nin 2001 yılında çıkartılan kamu emekçilerinin var olan haklarını da gasp eden 4688 sayılı yasanın arkasına sığınmaya devam ettiğini söyledi. Açıklamanın ardından kamu emekçileri oturma eylemi yaptı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Grev ve Toplu Sözleşme / KESK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.