Kongre Girişimi 2.Bölge Toplantısında Bağımsız Delegeler Konusu Tartışıldı

Kaya İlhan - 13 Ekim 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kongre Girişimi İkinci Bölge merkezi toplantısı 12 Ekim Çarşamba günü Beyoğlu Evlendirme Dairesi’nde gerçekleşti.

Program ve tüzük taslağının değerlendirildiği ve Kongre Girişimi’nin Türkiye toplantısı için delegelerin “belirlendiği” toplantıya İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder de katıldı. Önder, hem seçim blokunun hem de Kongre Girişim sürecinin bir özetini yaptığı konuşmasında, Meclis’teki deneyimlerinden de bahsetti.

Konuşmanın ardından divan, toplantı gündemini açıkladı ve sözü katılımcılara bıraktı. İlk bölüm Kongre Girişimi ve sonuçlarıyla ilgili olduğu için, söz alanlar süreci olumlu bulduklarına dair açıklamalar yaptılar.

Verilen uzun bir aranın ardından, toplantının üçüncü bölümü başladı. Bu bölümde ikinci bölge delegelerinin belirlenmesi ve toplantıya katılanlar tarafından onaylanması gerçekleşecekti. Divan, bölgeye ayrılan 46 delegenin, yüzde 60’ının kurumlara (siyasetlere) yüzde 40’nın ise bağımsızlara ayrıldığını açıklayarak konuşmasını başladı.

Kurumların kendi aralarında yaptıkları toplantılarla, aralarında delegelikleri “paylaştıkları” ve bunu da bir mutabakat içinde gerçekleştiği anlaşıldı. Divan’dan sürekli olarak bu mutabakat vurgusu öne çıkarıldı. Üstü kapalı olarak kurumların paylaştığı delegasyon ile ilgil tartışma olmasın, yoksa kriz çıkabilir vurgusu yapıldı.

Solandan gelen (kim bu kurumlar ve delegeler, kimler tarafından temsil edileceğiz) soru ve eleştirileri üzerine divan, bu kurum ve delegeleriin isimlerini okumaktan bir süre imtina etti. Buna karşılık, bazı siyasi grupların elinde, toplantıya katılanlara açıklanmayan delegelerin matbu bir listesinin olduğu görüldü.

Sonunda Divan eleştiriler karşısında siyasi kurumların kimler olduğunu ve kaçar delege ile temsil edildiklerini acıklamak zorunda kaldı. BDP ve EMEP’in beşer, diğer siyasi çevrelerin iki veya üç delege ile temsil edildikleri belli oldu.

Ardından, “bağımsız” delegelerin belirlenmesine geçildi. Anlaşıldığı kadarıyla burada da bir mutabakat vardı. Divan, isimlerin bölgedeki ilçelerde faaliyetlere katılan ve yine “kurumlar” tarafından önerilen kişiler olduklarını açıkladı.

Divan ayrıca, “mutabakat” sonucunda 15 bağımsızın belirlendiğini, eksik kalan bir delegelik için salona adaylık çağrısında bulunacaklarını söyledi.

Salondan kim bu delegeler kendilerini tanıtsınlar soruları yükselince, divan bu isimleri de açıklamak zorunda kaldı. Bazı bağımsız adayların salonda olmadıkları görüldü, herhalde onaylanacaklarından emin oldukları için gelmeye gerek duymamışlardı.

İsimler açıklandığında, (bu bağımsız adaylar sendikalardan ve derneklerden yönetici seviyesinde kişiler olduğu belli oldu), salonun tepkisiyle karşılaştılar. Bu kurumların yönetimlerinin nasıl siyasi olarak belirlendiğini bilenler için bazı adayların sözde bağımsız oldukları çok açıktı. Örnek olarak KESK’e bağlı sendikaları gösterebiliriz, bağımsız kişilerini bu sendikaların değil yönetimine, çaycı olarak bile işe girmelerine imkan yoktur.

Salondan, belirlenen bağımsız delege adayları içinden örgütsel kimliği olanların adaylaktan çekilmeleri çağrısı geldi. Divan krizin büyüyeceğini fark etti, salondan da aday olan 3 kişinin de, delegasyon içinde kabul ettiklerini, listeyi son halini vermek için ertesi gün delege adaylarını katılacağı bir toplantı tertipleneceğini açıkladı.

Salondan da, mevcut delegasyonu onaylamalarını istedi. Karşı oyun kullanılmadığı oylama sonucunda, delegasyon salon tarafından kabul edilmiş oldu. Son durum, bu toplantının ardından belli olacak.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kongre Girişimi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.