‘Amerika’nın kılına dokunanı yakarız’

Sol Defter- Haber - 24 Ekim 2011 - İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

‘Amerika’nın kılına dokunanı yakarız’

Nakliyat-İş Sendikası’nın avukatları Ayhan Erkan ile Pınar Akbina’ya 2005 yılında Coca Cola işçilerinin işe iade davaları sırasında yaşanan gerginlik nedeniyle hapis cezası verildi. Sendika cezaya, “Amerika’nın kılına bile dokunanı yakarız zihniyetinin de çarpıcı bir örneğidir” şeklinde tepki gösterdi

Nakliyat-İş Sendikası avukatlarına, 2005 yılında Coca Cola işçilerinin mücadelesi sırasında yaşanan gerginlikten dolayı 1’er yıl 15’er gün hapis cezası verildi.

Sendikadan yapılan açıklamada alınan karar “Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu kararı, ülkemiz yargıçlarının bir kısmının nasıl bir adalet ceza anlayışına sahip olunduğunun Türk hukuk tarihine geçecek çarpıcı bir örneğidir. Bu aynı zamanda Amerika’nın kılına bile dokunanı yakarız zihniyetinin de çarpıcı bir örneğidir” şeklinde yorumlandı.

Nakliyat-İş Sendikası 2005 yılında Coca Cola’nın taşeronu Trakya Nakliyat’ta örgütlenince işçilerin tümü işten atıldı. Bunun üzerine sendika mücadeleye girişti, bir dizi eylemin yanı sıra, işçilerin işe geri alınmaları için de hukuki süreç başlatıldı.

Hukuki mücadele sırasında, işe iade davalarının görüldüğü bir gün, Coca Cola, Trakya Nakliyat avukatları ile Nakliyat-İş avukatları Ayhan Erkan ile Pınar Akbina arasında gerginlik yaşandı. Coca Cola ve Trakya Nakliyat avukatlarını desteklemeye gelen bir kadın avukat Nakliyat-İş avukatlarının kendisine hakaret ettiklerini ve saçlarından çekerek darp ettiklerini iddia etti. Olay günü Coca Cola, Trakya Nakliyat avukatlarıyla bir tutananak düzenleyerek Nakliyat-İş avukatlarından şikâyetçi oldu.

‘AMERİKA’YA DOKUNMA AFFETMEM’

Nakliyat-İş Sendikası’nın yaptığı açıklamada yargılama sürecinin ise şu şekilde geliştiği ifade edildi: “Yargılama sürecinde şikâyetçiler şikâyetlerinden vazgeçmiş, tanıkları avukatlarımız hakkında iddia edilen suçlamalara tanık olmadıklarını, hakaretimiz sözcüklerin işçiler tarafından sarf edildiğini beyan etmişlerdi. Nakliyat-İş avukatlarının tanıkları da, olay anında yanlarında olan avukatlarımızın isnat edilen suçları işlemediğini net ve açık şekilde beyan etmişlerdi. Dosyada aleyhe başkaca bir delil de yoktu.
İsnat edilen suç şikâyete bağlı suçlardandı. Müştekilerin şikâyetlerinden vazgeçtikleri anda davanın düşmesi gerekirdi. Suçun görev nedeniyle işlenen suçlardan olduğunu düşünen Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı düşürmedi. Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Amerika’nın kılına dokunanı “affetmem” diyordu.”
Dava sonunda avukatlarına 1’er yıl 15 er gün hapis cezası verilmesinin sendikayı yıldıramayacığını belirten Nakliyat-İş Sendikası yönetim kurulu üyeleri, “Dost da düşman da bilsin ki bu tür “cezalar” bizler için de, avukatlarımız için de birer onur madalyasıdır. Bizler ekmek kavgası veriyoruz! Bizler Demokrasi kavgası veriyoruz! Bizler onur kavgası veriyoruz! Gerisi vız gelir tırıs gider!” açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?
Nakliyat-İş Sendikası 2005 yılının mayıs ayında Coca Cola’nın taşeronlarından Trakya Nakliyat şirketinde örgütlenmişti. Ama daha üyelik kayıtlarının mürekkebi kurumadan işçilerin tümünün işten çıkartılması üzerine sendika öncülüğünde meşru direnme hakkını kullanılmış, işyeri önünde haklarını alana kadar beklemeye başlamıştı. Direniş, sadece işyeri önünde bekleyerek geçmemiş, İstanbul’un cadde ve alanlarına taşınmış; Coca Cola’nın işgali dâhil çeşitli militan eylemler gerçekleştirilmişti. Aylarca süren direniş başarıyla sonuçlanmış; ihbar ve kıdem tazminatlarını alamayan Nakliyat-İş üyeleri, tazminatlarını alınmış, ayrıca açılan işe iade davaları sonuçlanmadan 4+14 ay ücretleri tutarında sendikal tazminat alınmıştı.
BirGün
Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: anti-emperyalizm / Coca Cola / Nakliyat-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.