Van Depremi Ya da Vakitsiz “Memur” Ölümleri

Ömer Yıldız - 10 Kasım 2011 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Van Depreminde 72 öğretmen Yaşamını Yitirdi…

Vakitsiz “Memur” Ölümleri

Van Depreminde ölen öğretmenlerin büyük bölümünün stajyer olmaları, hiçbir sosyal güvencelerinin olmadığı gerçeğini gözler önüne serdi. Ölen öğretmenler varsa eşlerine, çocuklarına ya da anne-babalarına bir güvence bırakamayacaklar. Van Depremi öğretmenlerin (devlet memurlarının) “güvencesiz” olduğunu ortaya koydu. Oysaki devlette işe başlayan herkes bir güvenceye sahip olduğu fikrine sahiptir.

1987 yılında ilk öğretmenliğe başladığımda Mardin’e gidecek param yoktu. Babamın tek “serveti” olan “düvesini” (henüz hiç doğum yapmamış inek) sattı ve bana, yol parası ilk ihtiyaçlar için verdi. Mardin’e giderken hep babamın tek satacağı malını satıp bana verdiği aklımda, göreve başlamadan ölürsem düve parası da boşa gidecek kaygısı taşıdım. Göreve başlasam da ölsem anneme babama para kalsa diye düşündüm. Tabi şimdiki gibi mevzuat bilmiyoruz. Göreve başladığımda en çok –bilmeden- güvenceye kavuşmuş olma durumu mutlu etmişti beni. Sonradan öğrendim ki, devlette işe başlamak tüm haklara sahip olmak anlamına gelmiyor. Beş yıl dolmadan ölürsem düve parası boşa gidiyor. Devlet beni tazmin etmediği gibi düveyi de tazmin etmiyor. Ne düvenin ne de benim kıymetim var beş yıl dolmadan devletin gözünde.

Van depreminde onlarca öğretmen öldü. Gündeme gelmedi ancak ihtimaldir ki başka devlet memurları da öldü. İlk tepkilerle bakanlık ailelere para yardımından bahsetti. Yapılacak yardım cinayet davalarında gayri resmi alınan “kan parası” gibi iğrenç bir durum. Hayatını kaybedenler “devlet memuru” ve sen bu memurların “devletisin”. Diyelim ki bu olaydaki kamuoyu baskısı ile burada hayatını kaybedenlere bir takım haklar verilsin. Ya eceliyle ölenler. Süreyi tamamlamadan ölenler. Devlet memuru olarak öldü, devlet mağduru oldu mu diyeceğiz.

Devlet artık verdiği sözü tutmaz oldu. Sen benim çalışanımsın dediği insanları ortada bırakıyor. Tekel işçileri bunun en net örneklerinden. İşlerini lağvetti ve onları güvencesiz bıraktı. “Yaptım oldu” dedi. Süreyi doldurmadan ölenleri de ölümlerinden itibaren tanımıyor. Çünkü prim gün sayın yeterli değil. Devlet Baba olmuş Tüccar. Ben birkaç aylıkken ölseydim babamın durumu çok kötü olurdu. Son sermayesini bana vermiş ve umudu ben olmuştum. Van’da ölen öğretmenler de anne babalarının umuduydu. Onları okutmak için aileleri çoook para harcadı. Devlete üniversite “haracı” verdi. Vergi verdi. Yurt parası verdi. Devlet karşılığında onları süresiz öldükleri için memur saymayacak. Hazır olun iki yıl sonra aldıkları öğrenim kredilerinin taksitleri gelince de ailelerinden çatır çatır alır “beyaz eşyaya endeksli alacağını”.

24 Kasım’ı hiç “öğretmenler günü” saymadım. Dayatma, zorlama bir gün oldu benim için. Ancak bu öğretmenler günü “memur” sayılmayan meslektaşlarımın günü olsun. Sakın anmaları onlara adayalım diyeceğimi düşünmeyin. Bu günde depremde ölen ya da eceli ile süre dolmadan ölenlerin haklarını savunma günü ilan edelim. Eğitim Sen bu gün için bir eylem planlayabilir. Yapılan etkinliklerde durumu anlatan protesto konuşmaları yapılabilir. Hatta tüm öğretmenler durumu “boykot” için 24 Kasım’da ders yapmaz. Bütün yapılacaklar sendika tarafından organize edilebilir.

Ben artık ölsem, prim gün sayım “yeterli” olduğundan arkamda kalanlara “düve” parası kalacak. Fakat ben Van’da öldüm. Çaresiz, güvencesiz anne, baba, eş ve çocuklar bıraktım. 74 öğretmenden birisi oldum.

Ne yapılmalı? Tüm işe girişler hayalleri beraberinde getirir. İş, sonra eş, eşya, ev vesaire vesaire. Sakın hayal kurmayın mı diyelim. Elbette hayır. İşe girenin ölümünde primi ne kadar olursa olsun geride kalan, bakmakla yükümlü olduklarına yaşanabilir bir maaş hakkı için çaba sarf etmeliyiz. Bunun mücadelesine bu 24 Kasım’da başlamalıyız.

Haydi, Eğitim Sen harekete geç artık. Silkele üzerindeki ölü toprağını. Van’da ölen öğretmenleri yaşatmasını bil. Üzerindeki dinginlik dağılsın. Yeniden canlan, mücadele et. Yoksa deprem enkazında ölen öğretmenlerle birlikte sen de kalacaksın.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Devlet Memurları / güvencesizlik / Van Depremi /

Comments

  1. ramazan sağ diyor ki:

    seni destekliyorum Ömer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.