Deprem Deneyimi: Çözüm SMS’de Değil

Ömer Yıldız - 12 Kasım 2011 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

2002 Sultandağı Depreminde İlçe Milli Eğitim Müdürüydüm. Deprem sonrası psikologların söylediği “olağanüstü durumlarda olağanüstü durumlar normaldir” sözünü hiç unutmadım. Psikologların ardından gelen sivil polisleri de.

Depremi yaşamış ve kriz merkezinde çalışmış birisi olarak Van depreminde insanların yaşadıklarını belki en iyi anlayanlardanım. İnsanlarda bir yokluk hissi vardı. Sanki kıyamet kopmuş da ortada kalmış hissi.

Bazıları “ben bu halkı anlayamıyorum her şeyi istiyor” diyordu. Evet istiyordu. En çok da çadır istiyordu. O dönemin Valisi Ahmet ÖZYURT demişti ki “kim nasıl kalacaksa kalacak, iki kişilik aile ise iki kişi kalacak, üç kişilik aile ise üç kişi kalacak.” Aslında doğru cümle bu idi. Ve o dönemki hükümet iyi bilirsiniz kötü bilirsiniz bunu sağlamıştı. Nasıl rahat edecekse öyle kalacak. Zaten psikolojik olarak hayatında göreceği en önemli afetlerden birinin sonunda “devlet” devletliğini yapacak. Yaptı mı AKP’nin yönettiği devlet. Yaptı, yapmaz mı? Bölgesel yönetimi hain ilan etti. Muhalefeti fırsatçı ilan etti. Vatandaşa da gaz sıktı. Görevini yaptı. Bir devlet nasıl baskı yapar gösterdi. Nasıl olsa yüzde elli arkasında; ne dese haklı…

Devlet aldığı vergileri afete harcayacak. Milletin SMS’leri ile Somali’yi kurtardı mı ki Van’ı kurtaracak. Hem neden yurttaş üstlenmek zorunda afetin yükünü. Dayanışma mı? Yardımseverlik mi? Depremin başında “aslan” kesilen ve tüm dünyanın yardımlarına “gerek yok” diyen hükümet devletin olanakları ile depremin yaralarını sarmalı. Devlet camilerden toplanan paraya muhtaçsa söylesin. Atıp tutmasın “ekonomimiz iyi” diye. Açık açık desin yaraları saramıyoruz diye.

Biz hiç devlet olamadık ki. Deprem olur SMS, Somali SMS. Devlet nerede? SMS’de?  SMS yaz gönder depremde ölenler cebine gelsin!  Olmadı mı? SMS yaz gönder verdiğin deprem vergilerini unut. Devlet yardım etmesin sen yardım et. Bu devlet ne zaman bana yardımcı olacak?

İşten atacak, güvencesizleştirecek, sendikasızlaştıracak, gözaltına alacak, eeee SMS at özgürlüğüne kavuş.

Çuvalladılar.

Öyle Van’a gittim gitmedim ile olmaz. Devletin gidişi yardımı ile olur.

Van aklında olsun sana ayrılan devlet olanaklarının çoğu depreme harcanacağından, olağan gelirlerin kesilecek. SYDV’nın paralarının çoğu harcandı Kızılay’ın yemek paralarına. Bir yetkili açıklama yapsın, Kızılay’ın dağıttığı yemeğin malzemesini kim alıyor? SMS harici tüm yardımlar Van halkının olağan harcamalarından kesilecek.

Tavsiyemdir: Duble yol yapımı için- madem deprem paraları yola harcanmış- yol yaz bilmem kaça gönder yolun olsun kampanyası başlatılsın. Belki yol için toplanan paralar da depreme harcanır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Deprem /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.