“İmamın Ordusu”nu Medya Görmezden Geldi

Sol Defter- Haber - 19 Kasım 2011 - Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Yılın kitabını sadece BirGün manşete taşıdı

AHMET MERİÇ ŞENYÜZ/BİRGÜN

Ahmet Şık’ın basılamadan imha edilen çalışması “OOOKitap-Dokunan Yanar”ın 125 yazarın ortak emeği ve imzasıyla yayımlanması yılın kitap olayı olarak anılmayı sonuna dek hak ediyor. Ancak, önceki gün çok sayıda aydının katılımıyla TÜYAP’ta tanıtılan kitap çok az gazetede kendisine yer bulabildi. Yılın yayıncılık olayını sadece BirGün manşetine taşıdı ve tam sayfa yer verdi. ‘Demokrasi Havarisi’ pozları takınan Taraf, bu haber için tek bir satırı bile çok görürken, ‘en sert muhalif’ olma iddiasındaki Aydınlık da haberi görmezden geldi. İşte gazetelerin bu önemli haber karşısındaki tutumları:

YANDAŞLAR GÖRMEZDEN GELDİ

Bekleneceği üzere Yeni Şafak, Star, Zaman ve Sabah gibi hükümet yandaşı gazeteler kitabın tanıtımından tek cümleyle bile bahsetmedi. Bu gazetelerde TÜYAP’la ilgili haberler yer alırken, ‘Dokunan Yanar’a üç satırlık bir yer bile bulunamadı. Daha önce ‘yandaş mahallenin delikanlısı’ diye adlandırdığımız kendisine adeta ‘Demokrasi Havarisi’ payesi biçen Taraf gazetesi, Türkiye’de demokrasi ve ifade özgürlüğü için bu kadar büyük önem taşıyan bir olayda haber değeri görmemiş olacak ki, aydın imecesinin ürünü ‘yasaklı’ kitabın basılmasıyla ilgili gazetede olumlu, olumsuz tek bir kelime dahi yoktu. Taraf’ın haberden ‘haberdar’ olmaması mümkün değildi, zira Taraf yazarı Ümit Kıvanç da kitabın 125 ortak yazarı arasında yer alıyordu. Taraf, kendi köşe yazarının imzacısı olduğu bu kitabı görmezden gelerek özgürlükler konusunda ne kadar samimi olduğunu da gözler önüne serdi.

HOLDİNG MEDYASININ YÜZAKI RADİKAL OLDU

Holding medyası olarak sınıflandırabileceğimiz gazeteler, genel olarak birinci sayfada habere küçük de olsa yer verdiler, içeride de önemseyerek haberleştirdiler. Bu durumun istisnası holding basınının ‘Amiral Gemisi’ Hürriyet’ti. Aydın Doğan’ın bir zamanlar “Hürriyet benim değil devletin gazetesidir” diye tanımladığı, hassas dengelerin yayın organı Hürriyet, tıpkı yandaşlar gibi habere gözlerini kapattı. Anaakım medya da denen bu gazeteler arasında habere hak ettiği ölçüde yer veren tek gazete Radikal oldu. Usta kültür-sanat muhabiri Burcu Aktaş’ın imzasını taşıyan ‘OOOKitap çıktı’ başlıklı haberde, kitabın basılma öyküsünün arka planı, 125 ortak yazarın tam listesi, kitabın duyurulduğu basın açıklaması ve imzacılardan bazılarının görüşleri (yani haberin tüm unsurları) yer aldı. Radikal, tüm gazeteler içinde habere BirGün’ün verdiğine yakın değeri veren tek gazete oldu. Boyalı basının diğer gazeteleri, habere şu başlıklarla yer verdi; Vatan: İmamın Ordusu kitabı TÜYAP’ta, Akşam: “Dokunan Yanar” Kitap Fuarı’nda, Milliyet: ‘OOOKitap: Dokunan Yanar’, HaberTürk: ‘O’ kitap basıldı.

ULUSALCILARIN İSTİSNASI AYDINLIK

Ulusalcı basın olarak tanınan gazeteler genel olarak haberi olumlu biçimde gördü. Cumhuriyet, haberi “125 imzalı Şık kitabı” başlığıyla gördü ve genişçe yer ayırdı. Sözcü gazetesi de, birinci sayfasında “Tutuklatan kitap çıktı” başlığını attı ve içeride de haberi olumlu bir şekilde değerlendirdi. Ulusalcı cephede bu önemli habere gözlerini kapatan tek gazete bu cenahın en mücadeleci gazetesi olan Aydınlık oldu. Bu durum yayın politikasından mı kaynaklandı yoksa etkinlikten haberleri mi olmadı bilemiyoruz ancak kendi yazarları da benzer suçlamalarla Silivri’de bulunan Aydınlık’ın, Ahmet Şık’a yönelik bu destek eylemini görmezden gelmesi şaşırttı.

EVRENSEL YETİŞEMEDİ Mİ?

Sosyalist basının BirGün dışındaki tek temsilcisi olan Evrensel, haberi birinci sayfada görünür bir şekilde duyurdu ancak içeride çok küçük yer verdi. Baskı saati çok erken olan Evrensel’in haberi bu şekilde görmesi yüksek ihtimalle bu teknik zorluktan kaynaklandı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ahmet Şık / Dokunan Yanar / İmamaın Ordusu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.