Demirtaş : Baskı Altında Yeni Anayasa Geçersizdir

Sol Defter- Haber - 20 Kasım 2011 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Demirtaş : Baskı altında yeni anayasa geçersizdir

ANF

İstanbul – BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, baskı ve çatışmaların sürdüğü bir ortamda yapılacak anayasa çalışmalarından çok güçlü bir sonuç beklemediklerini ifade etti. Demirtaş, “Hiç bir baskıdan çekinmeden özgürce konuşmak istiyoruz. Baskı altında yapılan sözleşme yine tıpkı darbe Anayasası gibi geçersiz olur. Oradan da toplumsal barış kurgusu ortaya çıkmaz” dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Barış Girişimi tarafından yeni anayasa çalışmalarına ilişkin düzenlenen söyleşiye katıldı. Barış Girişimi üyelerinin katıldığı ve Cezayir Toplantı Salonu’nda yapılan söyleşide konuşan Demirtaş, yeni anayasa çalışmaları öncesi yapılması gerekenler üzerinde değerlendirme yaptı.

TOPLUM DA ÖN ŞARTSIZ BİR ŞEKİLDE TARTIŞMALI

Parlamento’da kurulan Anayasa Hazırlık Komisyonu çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Demirtaş, çalışmalara başlarken en önemli noktanın herkesin “Önşartsız” kabulü olduğunu ancak bunun yanlış anlaşıldığını söyledi. Demirtaş, “Önşartsız demek 1982 Anayasası’nın esas alınmayacağı demektir. Darbe anayasası bir kenarda duracak herkesin önünde boş sayfalar duracak ve o boş sayfaları hep birlikte doldurmaya başlayacağız. Bütün partilerde bunu kabul ettiğine göre 82 anayasasının değişecek değişmeyecek maddeleri ile ilgili tartışmayı atlatmışız demektir. Önşartsız süreci kabul eden bütün partilerin topluma da bu güçlü iradeyi yansıtmaları gerekiyor. Toplum da ön şartsız bir şekilde tartışabilmelidir. Herkesin rahatlıkla fikirlerini ifade etmesi gerekir” dedi.

ÖZGÜRCE KONUŞMAK İSTİYORUZ

Türkiye’de mevcut ortamın herkesin anayasa sürecine dair özgürce fikir beyan etmesini engelleyen baskıcı bir ortam olduğunu vurgulayan Demirtaş, baskıcı bir ortamda ise anayasa çalışmalarından güçlü bir sonuç ortaya çıkmasını beklemediklerini söyledi. Demirtaş, şöyle konuştu: “Bu ortamda böylesi bir atmosfer yok. Düşüncelerimizi özgürce ifade edemiyoruz. Bazılarımızın üzerinde doğrudan yargı baskısı, tutuklama gözaltı şeklinde bir baskı varken bazılarımızın üzerinde doğrudan bir sansür anlayışı var. Bazılarında ise dolaylı bir oto sansür var. Böylesi bir ortamda anayasa tartışmalarında çok güçlü bir sonuç çıkacağını düşünmüyoruz. 1924 yılından bu yana ilk defa sürece askerlerin doğrudan müdahale etmediği bir anayasa tartışma sürecindeyiz. Bunu da bize askeri vesayet bahşetmiş değil. Bedelleri ödenerek bugünkü mücadeleler sonucu bu koşullar yaratılmıştır. Hepimizin ortak değeridir kazanımıdır. O yüzden kolay kolay heba edilecek bir süreç değildir. Hiç kimseden çekinmeden savcıdan, polisten, mahkeme, vali, Başbakan baskısından; hiç bir baskıdan çekinmeden özgürce konuşmak istiyoruz. Baskı altında yapılan sözleşme yine tıpkı darbe Anayasası gibi geçersiz olur. Oradan da toplumsal barış kurgusu ortaya çıkmaz. Anayasa’nın esasına geçmeden önce mutlaka tüketilmesi gereken bir süreçtir. Yol temizliği çözülürse işin esası ile ilgili kısım daha kolay çözülecektir.”

YOL TEMİZLİĞİ

Anayasa Hazırlık Komisyonu çalışmalarında yeni anayasaya giden yolda “Yol temizliği”nin sağlanması için önerilerinin de olduğunu kaydeden Demirtaş, önerilerinin ise AKP’li komisyon üyeleri tarafından ısrarla reddedildiğini söyledi.

Demirtaş, şunları söyledi: “Yol temizliği çözülürse işin esası ile ilgili kısım daha kolay çözülecektir. Komisyon’da ilk önerimiz bu oldu. Yol temizliği meselesini nasıl çözeceğiz? Ve biz bu yol temizliği meselesini Anayasa Komisyonu olarak halka parlamentoya önerelim dedik. Bunun bir protokole bağlanmasını istedik. CHP aşağı yukarı bu tezlerimizi destekledi. ‘Tutuklama süreleri, özel yetkili mahkemeler, TMK’deki düzenlemeler, TCK’deki bazı engelleyici hükümler, Basın Kanunu’ndaki engelleyici hükümler’ açısından bütün bunlar tartışmayı gerektiriyor ve o nedenle biz Parlamento’ya ve siyasi partilere çağrı yaparak burada yeni Anayasa’nın hazırlıklarını yaparken siz de bunları yapabilirsiniz dedik. Ama AKP ısrarla bunu kabul etmedi.”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Yeni Anayasa /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.