Van’da Ölen 75 Öğretmen ve 24 Kasım

Sol Defter- Haber - 25 Kasım 2011 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

24 Kasım’da Öğretmenlerin Sorunları Çözüm Bekliyor

Eğitim Sen üyeleri 24 Kasım günü İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin önünde basın açıklaması yaparak, eğitimin ve öğretmenlerin sorunlarını ifade etti.

24 Kasım “Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi” sebebiyle öğretmenler günü sayılıyor. Bütün dünyada 5 Ekim olan öğretmenler günü, Türkiye’de 24 Kasım olarak kutlanıyor.

“24 Kasım Öğretmenler Günü” olarak ilanedilmesi 12 Eylül askeri yönetiminin bir tasarrufu olmuştur. Bu nedenle de Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen’den farklı olarak Eğitim Sen 24 Kasım’ı “bir kutlama günü” olarak ele almamaktadır.

Öğretmenler arasında ise, bir tür eğlence ya da öğrencilerden “hediye alma” günü olarak yaygınlaşan 24 Kasımlarda, öğretmenlerin sıkıntıları ifade edilme bile, gerçekten çözüm yönünde bir adım atılmıyor. Bu yılki öğretmenler gününün gündemi ise, Van Depreminde ölen 75 öğretmen oldu.

Van Depremi, eğitim emekçilerinin devlet memuru olsalar bile güvencesiz çalışma koşullarında çalıştıklarını da ortaya koydu. Hafta sonu olmasına rağmen mesaisiz çalışma için Van’da toplanan öğretmenler, öğleden sonraki toplantıyı beklemek için gittikleri bir Cafe de (Buse Cafe) 15’i topluca enkaz altında kaldı. Çoğu stajer olduğu için  sosyal hakları da olmayan öğretmenlerin çalışma koşulları sanılanın aksine güvenceli değil.

Eğitim Sen İstanbul Şubeleri 24 Kasım günü İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Eğitim Sen 8 Nolu Şube Başkanı Mustafa Turgut okudu.

Açıklamada şu konulara vurgu yapıldı:

  • 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kurumsal yapısı ve personel sistemi piyasa ile daha uyumlu hale getirildi; 666 sayılı  KHK ile üst düzey yöneticilerin ek ödemelerinde artışlar yapılırken, öğretmenler bu kapsam dışında tutuldu.
  • Öğretmenlerin mesai saatleri dışında angarya ve esnek çalıştırmaya dönük adımlar hızlandırılmıştır. Artan iş yükü nedeniyle öğretmenlerin görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi zorlaşmıştır.
  • 15 yıl görev yapan öğretmenlerin zorunlu rotasyona (yer değiştirme) tabi tutulması sürgün anlamına geliyor.
  • 300 bini aşkın işsiz öğretmenin atamasının hala yapılmadığı, angarya çalışmanın yaygınlaştığı koşullarda nitelikli bir eğitim hizmetinden bahsetmek mümkün değildir.
  • Eğitim Sen üyesi Prof. Dr. Büşra Ersanlı başta olmak üzere, çok sayıda üye ve yöneticimiz tutuklandı.

Çözümler önerileri şöyle sıralandı:

  • Öğretmenlerin başta maaşlar olmak üzere mesleki ve özlük hakları insan onuruna yaraşır düzeye yükseltilmeli.
  • Gittikçe yitirilen mesleki saygınlığın yeniden kazanılması için, öğretmen yetiştirme ve istihdam politikalarının uluslararası standartlara uygun ve bilimsel bir anlayışla ele alınmalı.
  • Ayrıca atama ve terfilerde keyfiyet ortadan kaldırılmalı, eş durumu özür grubu atamaları bir an önce yapılmalıdır.
  • Van’daki depremde yaşamını  yitiren 75 öğretmeninin barınma sorunu çözülmeden, hasarlı okullar yeniden inşa edilmeden eğitim-öğretime başlanması cinayet anlamına gelecektir.
Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 24 Kasım Öğretmenler Günü /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.