Jiyan Okur ve Yazarlarına Duyuru

Sarphan Uzunoğlu - 7 Aralık 2011 - Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Tüm Jiyan okur ve yazarlarına duyurulur,

“Jiyan-Hayat-Gyank” sanal mecrada 17 Temmuz 2010’da dört arkadaşın (Vartan Estukyan, Esra Koçak, Sarphan Uzunoğlu, Hıdır Tok) kurduğu bir hayal olarak dünyaya geldi. Jiyan, bugün bir buçuk yaşına gelmiş olgunluğa evrilen bir mecra durumunda; ancak son haftalarda yaşadığımız ‘hack’ türü saldırılar ve bu saldırılar sonucu sitenin gördüğü zarara ek olarak, mevcut siyasal pratiğin yarattığı çeşitli yeniden biçimlenme ihtiyaçları bizi bir süreliğine yenilenme için sizden izin istemek zorunda bıraktı.

Eksilerek, artarak, ama en çok da bir ruh olarak çoğalarak bugüne evrilen sürece yeni bir biçim, konformist olmayan bir yöntem, sokağa daha çok inen bir bakış açısı, devletin resmi diline iman etmeyen, kitlelerin iradesini haczedenlerin koluna girmeyen, zalimle zalim olmayan, burjuva medya geleneğinin kollarında haysiyetini yitirmeyen karakterine uygun bir bakış açısıyla devam edeceğiz.

Bizim sermayemiz ne eli kanlı kapitalistlerin fonları, ne zalimlerin cep harçlıkları ne de muktedirin koltukaltının sıcaklığıdır. Bizim tek sermayemiz, Kürdistan dağlarında bir gerillanın kalbinde yanan, panzerin üstündeki o kadın militanın gözünde ışıyan, Prometheus’a kadar uzanan bir tarihin mirasıdır. Bizim arkasında durduğumuz tarih, isyanların tarihidir. Bizim yazacağımız tarih, mazlumlarca yazılmış bir tarih olacaktır. Bu güne dek muktedirin vakanüvisliğini yapan yahut yapmaya gönül indiren, her daim katillerle fotoğraf çektirmeyi saygınlık saymış medya geleneğini reddediyoruz, reddetmeye de devam edeceğiz.

Biz, bu onurlu direnişin, bu onurlu savaşımın militanlarca örülmüş barikatlarının arkasında yalnızca patates soyanlar kadar bile bir etki bırakabiliyorsak, bunun onuru bize yeter de artar bile. Mevzileri kapitalistlere, liberallere, kendilerini çoktan teslim etmiş konformistlere teslim edecek değiliz. En yakın zamanda görüşmek üzere. Önce içeridekilere ve ölenlere, sonra da siz dostlarımıza hürmetle….


Sarphan Uzunoğlu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Jiyan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.