Eğitim Sistemindeki Özel Öğrenciler

Ömer Yıldız - 8 Aralık 2011 - Teorik Tartışmalar / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Eğitim Sistemindeki Özel Öğrenciler

Okullarda kaynaştırma eğitimi oldukça önemli bir sorun olarak devam ediyor. Bazen ünlülerin çocukları söz konusu olduğunda gündeme kısa da olsa geliyor ancak genel olarak eğitim siteminde istenilen seviyede değil. Her alanda olduğu gibi mevzuatı hazır. Kağıt üzerinde yapılması gerekenler yapılmış!? Bakalım uygulama nasıl?

Şu anda eğitim siteminde en çok eksikliği hissedilen, ataması yapılmayan alan rehber öğretmenlik. Kaldı ki atamaları yapılsa da eğitimi verecek olan onlar değil. Fakat mihmandar olarak hem kaynaştırma hem de diğer öğrencilere yardımları atandıklarında fark edilen önemli bir ihtiyaç. Memleketin eğitim politikası sınav sistemi sebebi ile akademik yönden güçlü öğrencilere endeksli olduğundan özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere önem verilmiyor.

Tüm öğretmenlerin kaynaştırma eğitime ihtiyacı olan öğrencilere eğitim verebilmesi için eğitime ihtiyacı var. Öğretmen yetiştirmede pek çok alandaki eksik gibi özel eğitim alanında da önemli eksiklikler var. Okullara özel eğitim öğrencileri geldiğinde ki ilk olarak anasınıfına geliyor, bir telaş başlıyor. Acaba ne yaparım? En iyi niyetli düşünce “bu öğrenciye nasıl yardımcı olurum? Ben bilmiyorum” oluyor. Daha sonra velilerde bir telaş başlıyor. Bu çocuk yüzünden bizim çocuklarımız farklılaşır mı endişesi. Sanıyorlar ki – bilmemekten- “bulaşıcı bir durum. Kaldı ki “normal” diye tanımladığımız çocuklar kadar normal bir durum.

Özel olmayan bir çocuğun sümüğü aktığında telaşlanmayan öğretmen özel öğrencinin sümüğü akınca endişeleniyor. Yapamadıkları o kadar göze batıyor ki yaptıkları görünmüyor. En basitinden “insan” olduğu gerçeği birden bire yok oluyor gözlerde. Halbuki biliyoruz ki herkes birbirinden farklı. Özel öğrenciler de “sadece farklı”.

Sınava dayalı sistemde bu öğrenciler okul başarısını düşüren etkenler olarak görülüyor. Bilip de anlamadıkları ise okuttukları öğrencilerin onda birinin sınavla girilen okullara gidebildiği gerçeği. Özel çocuklarda bu yüzde doksanın bir parçası akademik olarak. Zaten kimse onlardan Türkiye birincisi olmasını beklemiyor bu saçma sınav sisteminde. Sadece yaşamlarını daha iyi sürdürebilmek için iyi bir eğitim almalarını istiyor. İyi eğitim o kadar çok fen lisesi Anadolu Lisesi olarak algılanmış ki bu yolda tüm engeller saf dışı bırakılmalı fikri ağır basmakta.

Aynı okulda birden farklı özelliklere sahip özel öğrenci olduğunda durum daha da karmaşık hal alıyor. İşitme, görme, zihinsel, ortopedik ya da diğer özellikleri farklı olan özel öğrencilere göre olanaklar sağlamak çok güçmüş gibi geliyor. Halbuki aynı okullar  sınava hazırlanan çocuklar için “haklı olarak” olağan üstü çaba sarf ediyorlar. Olanaklar yaratıyorlar.

Gelelim sadede; öğretmenlere özel öğrencilerin de öğretmeni olduğu ve bu öğrencilere bireyselleştirilmiş eğitim verebilmek için gerekli eğitimin verilmesi gerekli. Okullar özel öğrencilere göre planlanmalı, göstermelik rampalar değil her alan bu amaçla yeniden tasarlanmalı. Her okulda “destek eğitim odaları” açılıp gerekli olan özel öğrencilere eğitim verilebilmeli.

Son olarak da herkesin insan tarifinin ne olduğunu yeniden kavrayıp her türlü farklılıklarına rağmen herkesin insan olduğunun farkına varması.

Tüm ezilen kesimler bir düşünsün, tüm ezilenlerin özel insanları en ezilen olarak yaşamda varlar. Gelin biz ihmal ettiklerimizden başlayalım, bizi ihmal edenlere de kendi sorunlarımızı haykıralım. Sosyalistlik bilirsiniz ki “eşitlik” ile başlar…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: özel eğitim /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.