THY’den Atılan İşçiler Geri Alınsın

Sol Defter- Haber - 18 Aralık 2011 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

airkule.com –  Gökkuşağı Hareketi ve daha önce THY’de işten çıkarılmış eski çalışanlar, kurumda yaşanan “istihdam fazlalığı” gerekçesiyle işten çıkarılmaları protesto eden bir basın açıklaması yaptı. Taksim’deki THY Bilet Satış Ofisi önünde yapılan açıklamada; “istihdam fazlalığı” gerekçesinin, işten çıkarmanın için yeni bahanesi olduğu, Hava-İş Sendikası’nın da işçisine sahip çıkmak yerine sessiz kalmayı tercih ettiği vurgulandı.

Gökkuşağı Hareketi’nin konuyla ilgili basın açıklaması şöyle:

“Değerli Basın Emekçileri,

THY İşçileri yeni bir işçi kıyımıyla karşı karşıya.

2009-2010 Toplu İş Sözleşmesinden bu yana yüzlerce işçi işten çıkarıldı. Çalışanlar en verimli zamanlarında, sudan nedenlerle, performans düşüklüğü gerekçesiyle işten atılıyor. Savunmalar, sürgünler baskılar altında çalıştırılıyor. Hastalanan ve birkaç gün rapor alan işçiler “verimli olmadığı” gerekçesiyle işlerinden oluyor.

Hasta olmak bir suç mudur?

THY yönetiminin son bahanesi “istihdam fazlalığı”dır! Açılan yeni hatlar için daha önce yerlerinden yurtlarından koparılarak, ailelerinden ayrılarak başka kentlere gönderilen arkadaşlarımız şimdi de buralarda istihdam fazlalığı olduğu gerekçesiyle işten çıkartılıyor. Oysa çıkarılan arkadaşların yerine iş yoğunluğundan dolayı geçici görevle İstanbul’dan yeni elemanlar gönderilmiştir. Hatta yeni işçiler bile alınmıştır.

Bu arkadaşlarımızı Bursa’ya Çanakkale’ye Tokat’a Uşak’a baskıyla tayin eden THY yönetimi değil midir? THY yönetimi kendi işçilerine bu düşmanlığı neden yapmaktadır?

Büyümeye devam eden THY ve bağlı kuruluşlarda istihdam fazlalığı değil tam tersi, eksikliği vardır. Bu yönetim THY’yi devraldığından bu güne kadar 5000 üzerinde işçinin işten çıkarılması bir skandaldır. Bu uygulama, iktidarın çalışma hayatına dayattığı emek düşmanı politikaların bir parçası ve keyfi bir işçi kıyımı değil midir?

THY ve bağlı birimlerde kurum kültürü böylece yok olmaktadır. İşine devam edenler de işten atılma korkusuyla büyük bir huzursuzluk içerisinde çalışmaktadır.

Böyle bir anlayışla havacılık yapılabilir mi?

Havacılığın birinci önceliği uçuş güvenliğidir. Amerika’da Hudson nehrine inmek zorunda kalan uçakta tek bir kişinin bile yaralanmadan uçaktan tahliyesini sağlayan kabin ekibinin yaş ortalaması 50’nin üzerinde olduğu bilinirken, THY yönetimi 45 yaş üzerinde kabin amiri istemediğini söyleyerek en deneyimli elemanlarını işten çıkarmaktadır. Havacılıkta en değerli şey tecrübedir.  Bu uygulamayla deneyimli işçilerin, kabin amirlerinin, kaptanların, teknisyenlerin işten çıkarılması açıkça yolcuların can güvenliğini hiçe saymak değil midir?

İşten çıkarılanların büyük çoğunluğu kadınlardır. Bu aynı zamanda çalışma yaşamında kadın işçi istemeyen ilkel anlayışın ürünüdür. Uçuş emniyeti konusunda yaşanılan sorunların kaynağında THY çalışanlarının iş güvenliği kaygısı yatmaktadır. Bu uygulamalar kurumda aidiyet duygusunu yok etmiştir…

Üyesi olduğumuz sendika Hava-İş ise olanlara seyirci kalmakta ve görevini yapmamaktadır. Sendikacılar rahat koltuklarında otururken bedeli hep işçiler ödemektedir. THY işçileri sendikalı olmalarına rağmen örgütsüz ve güvencesiz kılınmıştır. THY yönetimi de bu nedenle adeta köpeksiz köyde değneksiz dolaşmaktadır.

Hava İş yönetimi, Türk İş’ten “yüzü işçiye dönük bir konfederasyon” talep ederken kendisi işçilere sırtını dönmüş, kendi işçilerini aynı THY patronları gibi nedensiz işten atmaktadır. Bu yüzden tabandaki işçiler olarak dayanışma ve örgütlenmemizi kendimiz örmek durumundayız. Birbirimize kenetlenerek, örgütlenerek, dayanışma içinde, kazanılmış haklarımıza sahip çıkarken, sendikamızı da yeniden işçilerin sendikası haline getirmeye kararlıyız.

THY YÖNETİMİNİN İŞÇİ DÜŞMANI YÜZÜNÜ KAMUOYUNA DUYURUYOR VE PROTESTO EDİYORUZ. BU TAVIR SÜRDÜKÇE EYLEMLERİMİZİ DAHA KARARLI OLARAK DEVAM ETTİRECEĞİZ.

HAKSIZ İŞÇİ ATILMALARI DURDURULSUN, İŞTEN ATILANLAR GERİ ALINSIN…

Bize destek olmak üzere burada bulunan tüm emek dostlarına teşekkür ediyoruz.

YAŞASIN SINIF KARDEŞLİĞİ

THY’DE İŞÇİ KIYIMINA SON

YAŞASIN ALIN AKLIĞI KARDEŞLİĞİMİZ

İşten atılan Türk Hava Yolu işçileri…

GÖKKUŞAĞI HAREKETİ”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: işçi kıyımı / THY /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.