“Efeoğlu’nu ellerimle gömdüm”

Sol Defter- Haber - 19 Aralık 2011 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

“Efeoğlu’nu ellerimle gömdüm”

ARZU YILDIZ/ANKARA – Istanbul – 19.12.2011

Kayıp Ayhan Efeoğlu’nu elleriyle gömdüğünü söyleyen Ayhan Çarkın, 1992’de gözaltına alındıktan sonra haber alınamayan Hüseyin Yaman ve Soner Gül’ün de infaz edildiğini açıkladı
!

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturma kapsamında Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Özel Harekâtçı Ayhan Çarkın, Taraf ’a yaptığı açıklamada, 1992’te İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra kaybedilen iki üniversite öğrencisinin polisler tarafından infaz edildiğini söyledi.

Eski özel harekâtçı Ayhan

Çarkın, 5 Mayıs 1992’de gözaltına alındıktan sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan üniversite öğrencileri Hüsamettin Yaman ile Mehmet Soner Gül’ün akıbeti hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. İstanbul Üniversitesi öğrencisi Yaman ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okuyan Gül’ün Özel Harekât polisleri tarafından infaz edildiğini söyleyen Çarkın, bu olaydan MİT’in de haberdar olduğunu belirtti.

Bizzat ellerimle gömdüm

İstanbul’da bu iki gencin yanısıra aynı yıl, üniversite öğrencisi Ayhan Efeoğlu’nun da infaz edildiğini açıklayan Çarkın, “Ayhan Efeoğlu İstanbul Emniyeti’nde yapılan işkence sonucu ölmüştü. Onu bizzat kendi ellerimle gömdüm. Bu kişilerin infaz edildiği yerleri göstereyim. Orada çıkan cesetlere DNA testi yapılsın. O zaman mahkeme ölümlerin somut olduğunu anlayıp, benim ifadelerimi dikkate alır” dedi. Çarkın, Sağlık Bakanlığı Müfettişi Namık Erdoğan’ın 1994’te Ankara’da öldürülmesiyle ilgili de yeni bilgiler aktardı.

Ahmet Demirel ekibin başıydı

Çarkın, Erdoğan’ın cinayetine ilişkin, şunları söyledi: “Namık Erdoğan infaz edilmeden önce öldürüleceği konusunda özel harekâtta dedikodular dolanıyordu. Ahmet Sakarya, bana Erdoğan cinayetini Ahmet Demirel’in grubu tarafından daha doğrusu ona yakın çalışanlar tarafından öldürüldüğünü hatta Sait Yıldırım’ın da o ekipte olduğunu anlatmıştı.”

Henüz gencecik öğrenciydiler

Ayhan Çarkın’ın cesetlerinin yerini bildiğini söylediği gözaltına alındıktan sonra kaybedilenlerden Hüsamettin Yaman, Mehmet Soner Gül ve Ayhan Efeoğlu üniversite öğrencisiydi. Hüsamettin, Soner ve Ayhan’dan gözaltına alındıkları 1992’den sonra kayıplar listesine eklendiler.

İstanbul Üniversitesi’nde okuyan 22 yaşındaki Hüsamettin Yaman Sakaryalı’ydı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okuyan 22 yaşındaki Mehmet Soner Gül ise Mersinliydi. Arkadaştılar. İkisi de öğrencilik yıllarında birçok kez gözaltına alınmış işkence görmüş, ölümlü tehditler almıştı. Hüsamettin ve Soner, 5 Mayıs 1992’de kayboldu. Arkadaşları Hüsamettin ve Soner’i en son 4 Mayıs 1992’de Fındıkzade’de görmüşlerdi. Ailesi ve avukatları onları Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı’na, Siyasi Şubeye ve cezaevlerine sordu. Ancak olumlu bir sonuç elde edemiler. Ağabey Feyyaz Yaman, Hüsamettin’i kişisel ilişkileri ile araştırarak onun ve arkadaşı Soner’in Siyasi şubede olduğunu öğrendi. İddialara göre, karakol yetkilisi “gözaltına almış olsalar bile şubeye gönderdiklerini” söyledi. Yeniden DGM kayıtlarına bakıldı ancak sonuç yine aynıydı. Hüsamettin ve Soner’in bir daha izine rastlanılmadı. Aradan 19 yıl geçmesine rağmen Çarkın’ın ifadelerine kadar her iki arkadaşın olayına ilişkin bir gelişme yaşanmadı.

Ayhan Efeoğlu ise 25 yaşındaydı. Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisiydi. 6 Ekim 1992’de okulun önünde telsizli sivil polislerce gözaltına alınarak kaybedildi. Anne Feriha ve baba Osman bütün resmi kurumlara oğulları Ayhan’ı sordu. Başvurular sonuçsuz kaldı. Cevap bildikti: “Biz almadık, bizde yok.

Taraf

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Faili Meçhuller /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.