HDK Meclis Üyesi Mehmet Güneş’e Cezaevinde Saldırı

Sol Defter- Haber - 19 Aralık 2011 - Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İstanbul – Siyasi operasyonlar kapsamında 10 Aralık günü tutuklanan Türkiye Gerçeği Dergisi yazarı ve Halkların Demokratik Kongresi delegesi Mehmet Güneş, 12 Aralık günü Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne sevk edildi.

Avukatı Ercan Kanar cezaevine giderek müvekkili Güneş ile görüştü. Alınan bilgiye göre, Mehmet Güneş, cezaevi girişinde rutin aramanın dışında “ince arama” adı verilen arama biçimine tabi tutulmak istendi. Pantalonunu çıkartması istenen Güneş, bu durumun “insan onurunu rencide edici olduğu”nu belirterek karşı çıktı.

8 GARDİYAN TARAFINDAN DÖVÜLDÜ

Güneş bunun üzerine 8 gardiyan tarafından ayrı bir odaya alınarak dövüldü. Gardiyanlar saldırı sırasında, Güneş’in boğazını da sıkarak, “Kafanı dağıtırız, seni gebertiriz. Sen burayı ne zannediyorsun” şeklinde tehdit etti.

Saldırı sırasında gardiyanların “müdür” diye hitap ettiği bir kişi de saldırıyı izledi.

HÜCREYE KONULDU

Mehmet Güneş daha sonra tek kişilik hücreye atıldı. Güneş’in hücresinin etrafında kimse bulunmuyor. Revire gitme talebi karşılanmayan Güneş’e, gazete, dergi, kitap verilmedi. Kağıt ve kalem ise yeni verildi. Banyo da yapamayan Güneş’e sabun bile verilmiş değil,

SUÇ DUYURUSU YAPILACAK

Hala tehditlerin sürdüğü Güneş, dün de başka bir avukatı ile görüşmeye giderken, “ince arama”ya tabi tutuldu ve saldırıya maruz kaldı.

Avukat Ercan Kanar, önümüzdeki hafta içinde cezaevi görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HDK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.