Gazeteciler Taksim’de Buluşuyor

Sol Defter- Haber - 20 Aralık 2011 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Gazeteciler arkadaşları için

Taksim’de buluşuyor

Gazeteciler, toplam 35 gazetecinin gözaltına alınmasını protesto etmek için bu akşam 19.00’da Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüyecek.

İSTANBUL- Dicle Haber Ajansı’nın 8 ildeki bürosu, Gündem Gazetesi’nin bürolarının basılması, DİHA ve Gündem’in çok sayıda çalışanı ile ETHA Editörü Arzu Demir’in gözaltına alınması bu akşam saat 19.00’da Taksim’de protesto edilecek.

Gazeteciler, 34 gazetecinin gözaltına alınmasını protesto edecek. Gazeteciler Taksim Meydanı’nda toplanarak Galatasaray Meydanı’na yürüyecek.

Sabah saatlerinde polis tarafından DİHA’nın 8 ildeki bürosu, Özgür Gündem gazesi, Etik Ajans’ın büroları basılmış, 34 gazeteci gözaltına alınmıştı. Ajansımız Editörü Arzu Demir de evine düzenlenen baskın sonrası gözaltına alınmıştı.

ANF- AKP rejimi bugün Kürt medyasına eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Özgür Gündem gazetesi, Dicle Haber Ajansı, Etik Ajans, Gün Matbaası ve Demokratik Modernite’nin aralarında olduğu özgür basın organları bir bütün olarak hedef alındı, onlarca gözaltı var.

Eş zamanlı operasyonların talimatını İstanbul Cumhuriyet Savcılığı verdi. BDP’li seçilmişler, gazeteciler, sendikacılar, insan hakları savucuları, öğrenciler ve aydınlardan sonra bu kez Kürt medyası bir bütün olarak AKP terörüne maruz kaldı. Operasyonlarda Kürt medyasına doğrudan çalışanlar ve Kürt medyası ile zaman zaman haber paylaşan tüm gazeteciler hedef alındı.

Sabahın erken saatlerinde Dicle Haber Ajansı İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Van, Adana ve Mersin ilerinde bulunan bürolarına yönelik eş zamanlı baskın düzenlendi. Bürolarda aramalar sürerken Avukat Serdar Çelebi’nin gözetiminde yapılan aramalarda, haber materyalleri, hard disk ve haber arşivlerine el konulduğu bildirildi.

Büro kapısında bekleyen basın mensuplarına kapı arasından kısa bilgilendirme veren Avukat Serdar Çelebi, Arama ve gözaltı kararının İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talimatı ile yapıldığını kaydetti. Avukat Çelebi’nin konuşması sırasında kapı polisler tarafından kapatıldı.

Polis baskınlarda onlarca kişiyi gözaltına aldı. Bunlar arasında Kürt medyası ile çalışan muhalif gazeteciler ile AFP foto muhabiri ve Vatan gazetesi muhabiri de bulunuyor.

KÜRT MEDYASINA ÇALIŞAN GAZETECİLER İLE AFP FOTO MUHABİRİ DE GÖZALTINDA

İşte gözaltına alınanlardan bazıları:

Kürt medyasına çalışanlar:İstanbul’da Arzu Demir (aynı zamanda sol muhalif ETHA ajansı editörü), Zeynep Kuray (İstanbul), İsmail Yıldız (İstanbul), Sevinç Tuncelli (İzmir), Dilek Demirel (İzmir).

AFP Foto Muhabiri Mustafa Özer

Vatan gazetesi muhabiri Çağdaş Ulus

DİHA muhabirleri: Sadık Topalğolu (Urfa), Kenan Kırıkkaya (Ankara), Mazlum Özdemir (Diyarbakır) Evrim Kepenek (Van), Berxwedan Yaruk (İstanbul), Semiha Alankuş, Sadık Topaloğlu, Fatma Koçak, Çağdaş Kaplan, Zuhal Tekiner, Ömer Çelik.

İstanbul’daki baskınlarda Demokratik Modernite dergisi yayın kurulu üyesi Nahide Ermiş.

İstanbul’da ayrıca Etik Ajans Müdürlerinden Davut Uçar ile gazeteci Hüseyin Deniz bu sabah evlerinde gözaltına alındı. Gün Matbaasına baskında matbaa sahiplerinden Şerafettin Sümeli de gözaltına alınırken, Fırat Dağıtım çalışanı Ertuş Bozkurt gözaltına alınanlar arasında.

DÜNYANIN EN BÜYÜK CEZAEVİ

İnsan Hakları Derneği’ne göre Türkiye’de şu anda 71 gazeteci cezaevinde bulunuyor. AKP hükümeti ülkeyi gazeteciler açısından dünyanın en büyük cezaevi haline getirdi. Mevcut durumda DİHA’nın 13 gazetecisi cezaevinde bulunuyor, bunlardan 8’sinin cezası kesinleşmiş. 19 Aralık günü BDP’li belediyelere yönelik baskınlarda Siirt’in Kurtulan ilçesinde DİHA muhabiri Abdullah Çetin de gözaltına alınmıştı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: DİHA / ETHA /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.