Cezaevinde İşkence İçin Soru Önergesi

Sol Defter- Haber - 23 Aralık 2011 - Türkiye / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cezaevinde İşkence İçin Soru Önergesi

BDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü, yazar Mehmet Güneş’in cezaevinde işkenceye maruz kaldığı iddiasıyla ilgili Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e soru önergesi verdi.

Ankara – BİA Haber Merkezi

22 Aralık 2011, Perşembe

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekili Ertuğrul Kürkçü, cezaevinde tutuklu bulunan yazar Mehmet Güneş’in işkenceye maruz kaldığı iddiasıyla ilgili Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e soru önergesini yöneltti.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi cezaevinde kalan Türkiye Gerçeği gazetesi yazarı Güneş, 12 Aralık’ta Devrimci Karargâh Davası’ndan tutuklanmıştı.

Kürkçü, Güneş’in sekiz gardiyanın fiziksel şiddetine maruz kalıp, öldürülmek ile tehdit edildiği iddiasını sorduğu önergede şöyle dedi:

* Tekirdağ Cezaevi savcısının ifadesi doğrultusunda işkence iddiası ile ilgili tutuklu bulunan Güneş’in ve avukatlarının da görüşü alınarak ayrıntılı bir araştırma yapıldı mı?

*  İşkence iddiası ile ilgili herhangi bir idari ve cezai işlem yapılmış mıdır? Yapılmışsa bu işlemler neler?

* Tutukluya fiziksel saldırıyı gerçekleştirerek, işkence olduğu edilen eyleme katılan memurların kimlikleri tespit edildi mi? Haklarında hukuki işlem yapıldı mı? Yapılmışsa ne gibi işlemler yapılmakta? Yapılmamışsa gerekçesi ne?

* Gardiyanların “Müdür” diye seslendikleri kişi kim? Bu kişi hakkında karıştığı bu olay ile ilgili yasal bir işlem yapılmış mı? Yapılmışsa ne gibi işlemler yapıldı?

* Güneş isimli tutuklu neden tek kişilik hücrede kalmaktadır? Güneş isimli tutukluya temizlik imkânının tanınmaması, gazete, dergi ve kitap verilmemesinin hukuki bir gerekçesi var mıdır? Hukuki bir gerekçe yok ise bu keyfiyeti gerçekleştiren memurlar hakkında işlem yapıldı mı?

Konuyla ilgili bugün İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde de bir basın açıklaması yapıldı. Güneş’in avukatı Ercan Kanar konuyla ilgili cezaevine suç duyurusunda bulunduklarını belirtti

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Mehmet Güneş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.