Hava-İş’te Muhalefet Etkisi – İbrahim Köktener

Sol Defter - 2 Ocak 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

HAVA-İŞ’TE MUHALEFET ETKİSİ

Demokrasinin vazgeçilmez gereklerinden biri olarak “örgütlü toplum olmak” ne kadar önemliyse, bu örgütlerin “demokratik biçimde işleyişinin sağlanması” da aynı derecede önemlidir. Ancak son yıllarda ülkemizde türlü yöntemlerle örgütlenmenin önüne geçilmesinin yanı sıra mevcut örgütlerin de “bizden olsun” anlayışıyla yeniden yapılandırıldığına tanık olmaktayız. Hatta bu yolda çok önemli bir mesafenin alındığını ve sözünü ettiğimiz sakat anlayışın genel anlamda “egemen” olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu duruma paralel olarak birçok örgütte egemen güçlerle dirsek temasında bulunan yönetimlerin, muhalif oluşumları hiçbir biçimde kabullenmediğine, hatta muhalif bir düşüncenin “ihanet” sayıldığına da tanık oluyoruz. Oysa bir sivil toplum örgütünün işlevselliği, o yapının önce demokrasiyi hazmetmesiyle gelişecektir. Muhalif düşüncelere karşı açık olmak, dinlemek, tartışmak, örgüt için kazanç olacaktır. Aksi halde o örgütün amaçladığı yolda ilerlemesi, sağlıklı sonuçlara ulaşması olanaksızdır. Hal böyleyken, havacılık camiasının mevcut örgütlerinde yaşanan olaylar, realitenin bu şekilde olmadığını gösteriyor. Yakın zamanda meydana gelen bir olayı hatırlatmak istiyorum. Hava-İş sendikasındaki muhalif oluşum Gökkuşağı Hareketi, iki hafta önce Taksim’deki THY Bilet Satış Ofisi önünde bir eylem düzenledi. THY’de “istihdam fazlalığı” gerekçesiyle işten çıkarmaları protesto eden bir basın açıklaması yapıldı. İşten çıkarmalar sürerken Hava-İş Sendikası’nın da işçisine sahip çıkmak yerine sessiz kalmayı tercih ettiği vurgulandı. İddiaya göre, son dönemde işten çıkarılan işçiler Hava-İş genel merkezine gitmişler ve aldıkları yanıt “Şu anda yapılabilecek bir şey yok” şeklinde olmuş. İşçilerin basın açıklaması talebi de, “gazeteciler sendikaya davet edilerek bir açıklama yapılabilir ama basında haber olarak yer almaz” sözleriyle geri çevrilmiş.

Gerçekten de Gökkuşağı Hareketi’nin Taksim’deki basın açıklamasına kadar THY’deki son işten çıkarmaları duymamıştık. Hava-İş sendikasının da bu konuda medyaya yönelik bir girişimi olup olmadığından habersizdik. Ancak Gökkuşağı Hareketi’nin basın açıklamasından üç gün sonra (20 Aralık 2011) Birgün Gazetesi’nde bir haber yayınlandı: “THY, 19 çalışanını işten çıkardı…” başlıklı haber,  Hava-İş Sendikasının işten çıkarılmaya ilişkin açıklaması olarak verilmişti.

Bu durumda şu soru akla geliyor: İşçinin işten çıkarılmasına sessiz kalan bir sendika yönetimi, ancak muhalefetin sesini yükseltmesiyle mi harekete geçebiliyor? Bırakın eylem yapmayı, Hava-İş yönetimi iki satırlık basın açıklaması hazırlamaktan da mı imtina ediyor? Demek ki, muhalefetin etkisi de olmasa, THY’de yaşanan işten çıkarmalar hiç konuşulmayacak…

Umarız önümüzdeki süreçte, hak arama mücadelesinin her alanında daha aktif ve gerçek anlamda “sendikal tavır” geçerli olur. Yeni yılda umutlarımızın gerçeğe dönüşmesini arzu ediyor, sağlık ve esenlik dolu nice yıllar diliyorum.

airkule.com

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Gökkuşağı hareketi / Hava-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.