Ölümün Tazmini Olmaz

Ömer Yıldız - 2 Ocak 2012 - Türkiye / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Satılık canlar var pazarda haraç mezat. Ölümler hep parayla anılır oldu. En baba sosyalistler bile tazminattan bahsediyor. Öldürülenlerin yerine para. Ahir zaman dedikleri bu olsa gerek. Ahir zaman pazarlıklarında proleterler de var.
Dersim konuşulunca yakın zamanda pazarlıkçılar ortaya bir laf attılar. “Tazmin edin”. Şimdi de Uludere’de öldürülen insanlardan sonra tazmin lafı lakırdanır oldu. Parayla “ödeştik”. Oldu da bitti maşallah.

E oturalım o zaman masaya kapitalistçe. Ölenlere “bedel” biçmeye. Kimden başlasak? Mustafa Suphi’nin öldürülüşü kaç para eder? Söyleyin hadi. Mahir, On’lar, Deniz, Nurhak, Yusuf, Hüseyin söyleyin kaç para eder ölülerimizi satsanız? Sonra sarmaş dolaş olursunuz katilleriyle.

Toplu katliamlarda indirim bile yaparsınız belki. Çorum, Maraş, ateşten Sivas. Hapiste ölenler. İşkencede ölenler. Taksim’de vurulanlar için kaç para isteyeceksiniz?
Tazmin ettirince “buz gibi” mi olacak bir yerleriniz? Tazminden aldıklarınızla kapitalist düzende daha iyi burjuvalar mı olacaksınız? Para artarsa kına bile yakarsınız bir yerlerinize.

Bu bir kan davası değil aşiret ağalarının araya girip yemekli şölenli barıştırdığı. Bu bir husumet değil anlaşmayla çözülsün.

Bu bir ölenle öldüren değişmezi tarihin akışında.

Pazarlık ta yapsanız bitmeyecek. Tıpkı ölümlerimizi “tazmin” etmekle onların paralarının bitmeyeceği gibi. Pazarlık tüccar işidir. Üstelik hep bir taraf daha zengindir ve purosu ağzında aşağılayarak bakar verirken parayı hasmına. Sonra da “verdim ya parasını, daha ne” diyecek arsızca.

Ölümün tazmini olmaz.

Biz ölümleri hep hak mücadelesi için verdik. Her ölümde öldük ama bir umut yeşerttik. Şimdi ölüleri “satarsanız” umudu satmış olacaksınız.

Hakkım varsa, razı değilim.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kürt sorunu / sol liberalizm / sosyalist olmak /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.