Askerde 10 Günde 6 İntihar!

Sol Defter- Haber - 11 Ocak 2012 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Askerde 10 Günde 6 İntihar!

Bir önceki hükümete verilen bir soru önergesine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) intihar vakaları hakkında  “sır” gerekçesiyle yanıt vermemişti. Dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise 10 yılda toplam 401 jandarmanın intihar ettiğini açıkladı.

Atalay’ın yanıtına göre, intihar eden jandarma er ve erbaşlarının nüfus kayıtlarının olduğu memleketlerine göre bakıldığında 17 vakayla Adana ilk sırayı alırken, bunu sırasıyla 16 vakayla Konya, 14’er vakayla Gaziantep ve Kayseri, 13’er vakayla da İstanbul, Ankara ve Erzurum izledi.

Tekirdağ, Kütahya, Rize, Yalova, Bayburt, Bilecik ve Amasya nüfusuna kayıtlı jandarma er/erbaşlarından ise intihar eden olmadı. Atalay, alınan önlemlerin de etkisiyle intihar olaylarının giderek azaldığını kaydetti. Atalay, bu kapsamda 2000 yılında jandarmada 66 intihar olayı yaşanırken, 2009’da bu sayının 30’a düştüğünü belirtti.

2012 yılının ilk 10 günü içinde yaşanan 6 intihar olayı nedeniyle bir açıklama yapan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu en son intihar eden Emrah Esmer’le ilgili çelişkileri de sıraladı.

Kenanoğlu, “Emrah Eser, son 10 gün içinde intihar ettiği söylenerek cenazesi ailesine teslim edilen 6. asker .  Askerliklerinin bitimine bir kaç hafta gün kala intihar ettiği iddia edilen gençlerin hepsi ya Alevi ya da Kürt kimlikli.. Bu tesadüf müdür?

Emrah Eser in intihar etiğine inanmıyoruz.  10 günde 6.intihar ve hepsi Alevi ve/veya Kürt. 2012 yılının ilk on gününde 6 gencimizin Askerde İntihar ederek yaşamına son verdiği iddia edilmektedir. Bu intihar ettiği iddia edilen gençler ya Alevi ya Kürt ya da Hem Kürt hem Alevi. Bu bir tesadüf müdür? Buna inanmıyoruz. Gençlerimizin intihar etmesi için hiçbir neden ya da belirti yoktur.

En son 9 Ocak sabahı görev yaptığı Van’daki birliğinden göreve giderken Tokat – Zile – Kuzalan Köyü nüfusundan Emrah Eser’in intihar ettiği bildirildi.

Emrah Eser daha 1 ay önce kardeşinin nişanı için izine gelmiş, intihar ettiği iddia edilen günün akşamında ailesiyle görüşmüş ve teskeresine 45 günün kaldığını yakında sevdiklerine kavuşacağını söylemiştir.

Emrah Eser 5 Ocak’ta Facebook sayfasına giriş yapmış ve şunları yazmıştır; “sayın arkadaslar gerı donmem ıcın sadece 48 GUN kalmııssss yanii safak 48”  ve  daha önceki bir tarihte de “sayın arkadasalar atarsa 79 osmanıyee bıtııyorr sevdıklerım gelıyorum yakında:):):)” bu şekilde yazmıştır.  Emrah Eser’in ve diğer gençlerimizin intiharına inanmıyoruz. Gençlerimizin ne şekilde öldüğünün araştırılması için savcıları göreve davet ediyoruz.

Asker ocağına sağlıklı ve sağ gönderdiğimiz çocuklarımızı sağ istiyoruz.. İntihar iddialarına inanmıyoruz !

Ölümlerin peşini bırakmayacağımızı, ailesi ile birlikte hukuki olarak da siyasi olarak da gerçeğin ortaya çıkartılması için mücadele edeceğimizi kamuoyuna beyan ediyoruz”.

Nisan 2011’de Batman’da Ermeni asıllı Türk vatandaşı Jandarma Er Sevak Şahin Balıkçı, tehrisine 72 gün kala silah arkadaşının tüfeğinden çıkan “kaza” kurşunuyla hayatını kaybetmişti.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Alevi / Kürt / Zorunlu Askerlik /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.