Balnak İşçisi Kazandı: Mahkeme Kararı Uygulansın – Nakliyat-İş

Sol Defter- Haber - 18 Ocak 2012 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Mahkeme Kararı Uygulansın Atılan İşçiler Geri Alınsın

Sendikamız, Türkiye’nin en önemli Lojistik İşletmelerinden biri olan 1200 işçinin çalıştığı BALNAK Nakliyat-Lojistik’te örgütlenme mücadelesi sürdürmektedir.  Bir buçuk yıldır örgütlenme mücadelemizin devam ettiği BALNAK Nakliyat-Lojistik’te, otomasyona gidiyoruz, performans yetersizliği denilerek,   100’e yakın sendikamız üyesi işçi işten çıkartılmıştı. Bunların içerinde şirketin ayın-yılın elamanı olarak seçtiği işçilerde vardı.

İşten atılan üyemiz işçiler için işe iade davaları açılmış ve açılan işe iade davaları kazanılmıştır. İşe iade davaları Yargıtay’da da onaylanmıştır. Ayrıca işten çıkartmaların sendikal sebeple olduğu  hükmü verildi.

İşverenin, işçileri işe başlatmaması durumunda boştan geçen 4 aylık süreye ilişkin ücretlerini ve 12 aylık sendikal tazminat ödeyeceği hükme bağlanmıştır.

İşe iade davasını kazanan üyemiz işçiler, işe iade başvurusu yapmak üzere 16.01.2012 tarihinde saat 08.30’da BALNAK Nakliyat Lojistik Hizmetleri Tic. A.Ş’nin Şekerpınar da ki işletmesine gittiler. İlk etapta üyemiz altı işçi işe iade için başvurusunu yaptı.

Burada, konu ile ilgili olarak, Sendikamız Örgütlenme Daire Başkanı ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal bir basın açıklaması yaptı.

Kopal, basın açıklamasında işverenin, işçilerin sendikadan istifa etmeleri yönünde  baskılarını sürdürdüğünü vurguladı. İşverenin, mahkeme kararından sonra işçileri tek tek arayarak davalarında vazgeçmeleri, sendikadan istifa etmeleri baskısını yaptığını belirtti. Davadan vazgeçen, sendikadan istifa eden işçiye boştan geçen 4 aylık süreye ilişkin ücretlini ödeyeceğini, gerekirse 3-4 bin TL’de fazladan vereceğini teklifinden bulunduğunu anlattı. Aksi takdirde sendikalı hiçbir işçiyi işe almayacağı tehdidin de bulunduğunu ifade etti. Üyemiz işçilerin cevabı ise, “Biz onursuz değiliz ve onurlu davamızdan da vazgeçmeyeceğiz, sendikalı olarak iş başı yapmak istiyoruz” dediklerini anlattı.

Son olarak Kopal, işverenin mahkeme kararına uymasını istedi ve işverene atılan işçilerin işbaşı yaptırması çağrısında bulundu.

Yapılan basın açıklamasına Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın destek verdi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Balnak / Nakliyat-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.