Cerrahpaşa Hastanesi’nde İşçi Kıyımı

N. Cemal - 26 Ocak 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cerrahpaşa Hastanesi’nde İşçi Kıyımı

25 Ocak 2012 itibariyle ve saat 13.30’dan sonra Cerrahpaşa Hastanesi’nde taşeron işçi olarak çalışmakta olan 43 işçinin cep telefonlarına birer mesaj geldi ve toplantıya çağırıldılar. Gittiklerinde ise 31 Aralık itibariyle işten atıldıkları söylendi.

İşyerlerini Terk Etmediler

31 Aralık 2012’de iş akdi feshedilen 43 işçiye bildirim sözlü olarak ve 25 Ocak 2012’de yapıldığı için, bu süre içinde kayıt dışı ve sigortasız çalıştırıldıkları açığa çıkmış oldu. Yazılı bir resmi tebligat yapılmadığı ve sözlü bir bildirim olduğu için de işçiler 26 Ocak 2012 sabahı işyerlerine gelerek işbaşı yaptılar. İşyerlerini terk etmediler.

Sağlık Meclisi

26 Ocak 2012 tarihinde saat:12’de ve yemek paydosunda hastane bahçesinde bir araya gelen Cerrahpaşa Hastanesi çalışanları bir basın açıklaması düzenlediler. Arkadaşlarına sahip çıktılar. Basın açıklamasına işten atıldıkları bildirilen işçiler de katıldılar. Atılan işçiler adına da konuşma yapılan basın açıklamasında, Cerrahpaşa Hastanesi’nde örgütlü sendikaların temsilcilerinin yanı sıra, İstanbul Tabip Odası ve Sağlık Meclisi de hazır bulundu. Öğrencilerin de destek verdiği basın açıklamasının metnini ise Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Taş-İş-Der) Başkanı Güneş CENGİZ okundu.

Direniş Çadırı

“Şimdilik toplu bir iş bırakma eyleminin gerçekleştirilmeyeceği” ve “atılan işçilere yazılı resmi bir bildirim yapılmadığı için işlerine devam edecekleri” belirtildi. “Resmi ve yazılı bir bildirimin yapılması durumunda iş bırakma eylemi de dahil bir dizi eylemliliğin gerçekleştirileceği” belirtilerek, “Cerrahpaşa Hastanesi’nin bahçesine direniş çadırının kurulacağı” vurgulandı.

200 Kişilik Bir Liste Var

“İşten Atmalar Durdurulsun – Atılan İşçiler Geri Alınsın / SES Aksaray Şubesi” ve “Güvenli İş Güvenli Gelecek / Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” imzalı pankartların açıldığı basın açıklamasında görüştüğümüz taşeron işçileri, “sürekli işten atılmakla tehdit ediliyoruz ve ellerinde ilk etapta 200 kişilik bir listenin daha varolduğunu duyuyoruz. İşten atılanların sayısı önümüzdeki günlerde artacak. Sıra bize de gelecek. Buna karşı durmanın yolu ise güçlerimizi birleştirmek ve örgütlü mücadele vermektir” dediler.

Atılan İşçiler Geri Alınsın

İşten atılan işçiler tepkilerini dile getirirken, “bize ne işten atıldığımız söylenen tarih de bir bildirim yapıldı, ne de yapılan yeni taşeron ihaleleriyle ilgili bir açıklama. Utanmadan bir de bize ‘tazminat vs veremeyiz’ diyorlar” diye tepki gösterdiler. Yapılan basın açıklamasında ise, “resmi tebligatlar yapılana kadar çalışılacak ve ardından da yasal haklarımız için dava açıp hak mücadelemizi sürdüreceğiz” denildi. “Atılan işçi arkadaşlarımız geri alınana kadar eylemlerimizi artırarak sürdüreceğiz ve tüm çalışanlar güçlerini birleştirerek arkadaşlarına sahip çıkacaklar” vurgularının ardından sloganlar eşliğinde, “Atılan İşçiler Geri Alınsın!” ve “İşten Atmalar Durdurulsun!” talepler dile getirildi.

Atılan İşçiler Adına Konuşan Serdar Çağ:

“Hepimiz buraya emek veriyoruz. Hizmet veriyoruz. Memur, işçi, taşeron, kim varsa, herkes buraya emek ve hizmet veriyor. Bu hizmetlerimizin karşılığını boş mu bırakacağız? (‘Hayır’ sesleri yükseliyor) Yaptıklarımızı görmezlikten gelmelerini yok mu sayacağız? (‘Hayır’ sesleri yükseliyor) Birlikte, beraberlik içinde bu mücadeleye devam edelim. Herkes bunun için söz veriyor mu? (‘Evet’ sesleri yükseliyor) Söz mü arkadaşlar? (‘Söz’ sesleri yükseliyor)” Konuşmanın ardından ise “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!” sloganları atıldı.

Koltuklarında Rahat Oturamayacaklar

Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Taş-İş-Der) Başkanı Güneş CENGİZ tarafından okunan basın açıklaması metni ise özetle şöyle:

“Hastalar Sağlık Hizmeti Öğrenciler Eğitim Bekliyor
İstanbul Üniversitesi’nden İşçi Çıkarılıyor

2008 yılında Dev Sağlı-İş Sendikası’nın talebiyle İstanbul Üniversitesi’nde taşeron çalışmayla ilgili olarak denetim yapılıyor. Sağlık hizmetinin taşeronlar aracılığıyla yapılamayacağına dair, bu ihalenin hileli (muazalı) olduğu tespit ediliyor.

2009 yılında taşeron şirket bu rapora itiraz ediyor, davayı kaybediyor. 2008 yılı raporu dava yoluyla kesinleşiyor.

2011 yılı başında iş müfettişleri taşeron çalışma ile ilgili tekrar denetim yapmış, iş kanununu uygulamayan taşeron şirket ve İstanbul Üniversitesi’ne yüklü para cezaları kesilmiştir. İstanbul Üniversitesi Yönetimi mahkeme kararlarını uygulamalı, burada çalışan işçileri kadrolu olarak çalıştırmalıdır.

Mahkeme kararlarını uygulamamalarından dolayı suç duyurusunda bulunacağız.

İstanbul Üniversitesi 4 B sözleşmeli personel alımı yapmış, aldığı personel kadar -taşeron şirketler yoluyla çalıştırdığı- işçiyi de işten çıkarmıştır.

2012 Ocak ayı başında Çapa’dan 8 röntgen teknisyeni, Cerrahpaşa’da (hemşire, laborant, kayıt elemanı, tıbbi sekreter olarak çalışan) 43 arkadaşımız işten çıkarılmıştır.

4 B sözleşmeli yeni alımlar sürdüğü müddetçe 600 taşeron işçisi daha işten çıkarılacaktır.

Hukuksal alanda sürecek mücadelemiz sosyal alanda da direniş çadırlarıyla devam edecektir.

Bizlere bunları reva gören yöneticiler koltuklarında rahat oturamayacaktır!”

Basın açıklaması sonrasında işyerlerine dönen işçiler akşam mesai sonrasında da bir araya gelerek guruplar halinde durum değerlendirmesi yaptılar.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Cerraphaşa Hastanesi / Taşeron İşçileri Derneği /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.