Cerrahpaşa’da Diyalog: Atılan İşçiler Geri Alınsın!

N. Cemal - 31 Ocak 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cerrahpaşa’da Diyalog: Atılan İşçiler Geri Alınsın!

25 Ocak 2012 tarihinde Cerrahpaşa Hastanesi’nde taşeron firma bünyesinde işçi olarak çalışmakta olan 43 kişinin cep telefonlarına birer mesaj geldi ve toplantıya çağırıldılar. Gittiklerinde ise 31 Aralık itibariyle işten atıldıklarını öğrendiler. 31 Aralık 2011’den 25 Ocak 2012’ye kadar kayıtsız, sigortasız ve yasadışı olarak çalıştırıldıkları açığa çıktı. İşten atılmaları ise 25 gün sonra yazılı bir belgeyle değil de sözlü bildirimle yapıldı. Ne tazminat ödemesinden, ne de 25 günlük çalışmalarının ödeneceğinden bahseden bir yönetici oldu.

26 ve 30 Ocak 2012 tarihlerinde yaptıkları basın açıklamalarıyla ve yürüyüşlerle hastane yönetime uyarıda bulunan işçiler, “Atılan İşçiler Geri Alınsın!” ve “İşten Atmalar Durdurulsun!” taleplerini dile getirdiler.  Yapılan diyalog çağrıları üzerine 31.1.2012 tarihinde Cerrahpaşa Hastanesi Dekanlık binasında hastane yönetimi ile bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede, işten atılan işçilerin seçtiği temsilci arkadaşlarının yanı sıra İstanbul Tabip Odası Genel Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, Cerrahpaşa Hastanesi’nden Prof. Dr. Tunçalp Demir, Sağlık Emekçileri Sendikası adına Aydın Erol, Devrimci Sağlık-İş Sendikası adına Arzu Çerkezoğlu da yer aldılar.

Dekanlık binasında yapılan toplantının ardından yapılan açıklamada, “İşten atılan 43 taşeron işçisinden 8’inin fiilen yeniden çalıştırılmaya başlanıldığı, çalıştırılmalarıyla ilgili olarak resmi bir kaydın ve sigorta işlemlerinin bulunmadığı, neye göre ve kimden maaşlarını alacaklarının henüz bilinmediği” dile getirildi. İşten atılan 43 taşeron işçisinden geriye kalanlarının işe alınması için yapılan görüşmeye dair ise, “Hastane yönetiminin ihale artırım hakkı üzerinden şubat ayı başından itibaren 24 işçinin işe geri alımının yapılacağını beyan ettiği” açıklandı.

İşe geri almalar fiilen gerçekleştirilmeden kesin bir şey söylemenin mümkün olamayacağını belirten işçiler, “işe iade ve tazminat davalarımızı açacak ve haklarımızın sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz” dediler.

“43 arkadaşımızın atılmasıyla yada işe alınacağı vaadiyle bu sorun bitmiyor ki” diyen Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyesi işçiler, “hastane yöneticilerinin ellerinde yeni atılacakların listelerinin olduğunu biliyoruz” uyarısında bulundular. “İhale sözleşmelerinin yapılacağı mart ayına ötelenmiş görünen yeni işçi kıyımları bizi rehavete sürüklemesin. Bugün atılan işçi arkadaşlarımıza sahip çıkmamız, yarın bizi işten atacak olanlara karşı şimdiden önlem almamız demektir. Bugün onlara yarın bizlere. Birlik ve bütünlük içindeki karşı duruşumuzun, gelmekte olan yeni işten atmalar furyasına karşı şimdiden dur demek anlamına geleceğini şimdiden anlamak ve anlatmak zorundayız” diyen taşeron işçileri, “örgütlenme çalışmalarına ve güç toplamaya şimdiden başlamalı ve yarın ‘eyvah geç kaldık’ dememeliyiz” diyorlar.

Cerrahpaşa Hastanesi’nde taşeron firma bünyesinde çalışırken işten atılan 43 işçinin durumu ve verilen vaatlerin yerine getirilip getirilmeyeceği birkaç gün içinde belli olacak. İşçiler, diyalog ve yasal mücadele kanallarını açık tutmakla birlikte, gerçek kazanımların fiili mücadele yoluyla elde edileceğini bir kez daha görmeye başladılar.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: TAŞ İŞ DER. taşeronlaşma /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.