Elvan Çikolata İşçilerinin İşe İade Davasına Devam Edildi..

Sol Defter- Haber - 1 Şubat 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Elvan Çikolata İşçilerinin İşe İade Davasına Devam Edildi…

Elvan çikolata İstanbul Yenibosna’da kurulu yan yana 3 fabrika Sefaköy’de sel olan dereye sınır bir fabrika Eskişehir’de Cici çikolatadan kısa bir süre önce satın alınan bir fabrika da toplam 800 civarında işçi çalıştıran bir işyeridir.

Ayrıca bu işverenin Mısır ve Azerbaycan da olmak üzere birer tane yurt dışında aynı tür üretim yapan işyerleri vardır.

Bu  iş yerlerinden 2011 yılının Haziran ayında işçilerden bir kaçı işyerinde ki çalışma şartları, işçi-amir ilişkileri ve ücret mağduriyetleriyle sendikaya başvurdu. Haziran ayı ortalarında gruplar halinde işçilerle yapılan görüşmeler sonrasında 28 Haziran günü itibari ile üye kayıtları başladı. 3 Ağustos 2011 günü işçiler işten çıkarılmaya başlandığında 120’ye yakın işçi sendikaya üye olmuştu.

Bu süreçte hem işten atılanlar hem üye olmaya devam eden işçiler vardı. Patron çareyi işçileri gündüz saatlerinde çalıştırarak noterin mesai saatlerini de göz önünde tutarak, üyelikleri engellemeye çalıştı. 80 civarında sendikalı işçi işten çıkarıldı ve geri kalanı istifa ettirildi. Tam bu tarihlerde genel merkezin şube başkanına yönelik tasfiye operasyonu sebebiyle işçiler yalnız kaldı. Bu süreç işçilerde umutsuzluğa ve sendikal sürecin gerilemesine yol açtı. Genel merkez “ya şube ya biz” diyerek işçileri taraf almaya zorladı. Mahkeme kararıyla görevine geri dönen şube başkanı, işçilere sahip çıkacağımı açıkladı.

48 işçinin işe iade davası Bakırköy 16. İş mahkemesinde devam etmekte. 1 Şubat’ta görülen 2. Duruşma sabah 9.30’da başladı ve 17.00’ye kadar sürdü. Öğle arası verildiğinde Adliye önünde basın açıklamasını şube başkanı Muzaffer Dilek yaptı.

Basına ve Kamuoyuna,

Bu gün Elvan Çikolata iş yerinde başlamış olduğumuz sendikalaşma mücadelesinin mahkemesi aşamasındayız.

Ancak, biliyoruzki gerçek mahkeme kararlı ve örgütlü işçinin bilincinde oluşturacağı mahkemedir.

Bir kez daha söylüyoruz Elvan Çikolata iş yerinde başlatmış olduğumuz Demokratik ve Anayasal mücadelemiz kazanana kadar artan kararlılıkla devam edecektir.

Elvan çikolata işvereni türlü kurnazlıklar ile hukukun ve işçilerin açığını aramaya bunun için her yolu denemeye bu vesile ile Anayasal örgütlenme hakkını engellemeye devam ettiğini ve edeceğini göstermiştir.

80 işçiyi sendikalı olduğu için kapıya koyan Elvan işvereni 10 yıldır hiç indirmediği eleman alınacak pankartını işçi çıkarırken kaldırmadığı gibi bu pankart hala daha fabrika duvarında asılıdır Bu nedenle bizimde Sendikalı olmak Anayasal Bir Haktır pankartımız Atılan işçiler geri alınsın pankartlarımız bundan sonra görünür olacaktır.

Tekgıda-iş sendikası tümüyle ve hükmü şahsiyetiyle Yörsan’da  Dandy’de ve bu günlerde Billur Tuz’da sendikaya üye olduğu için işten atılan işçilere ne imkanlar sağladıysa ve sağlamaya devam ediyorsa mücadele için nasıl çaba gösteriyorsa bu nu Elvan işçisi içinde veriyordur ve vermeye de devam edecektir. Bunun bizim Ahlaki bir ilkemiz olduğunu biliyor bir kez daha buradan söylüyoruz.

Şunu söylemeliyiz ki Elvan işçisi sınıfın kendisine verdiği sorumluluğun farkındadır bu nedenle vermiş oldukları mücadele küçümsenmeyecek boyut ve güçtedir. Bu gücü önümüzdeki günler ve zaman daha iyi gösterecektir.

Elvan işyerine Sendika girecek, sendikalı olma yolundan işten çıkarılarak alıkoyulan işçiler mutlaka kazanacaktır.

KAZANAN DİRENEN EMEKÇİLER OLACAK  , KAZANAN ELVAN İŞÇİLERİ OLACAK!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Elvan Çikolata /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.