Panele Katılmak, Sergi Açmak… 6 Öğrenciye 62 yıl Ceza Verildi

Sol Defter- Haber - 1 Şubat 2012 - Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Malatya – Malatya’da panele katılmak, 1 Mayıs’ta sergi açmak, bildiri dağıtmak ve Güler Zere’nin mezarını ziyaret etmek suçlamalarıyla 3 Haziran 2011 tarihinden bu yana tutuklu olarak yargılanan 6 üniversite öğrencisine 62 yıl 9 ay 15 hapis cezası verildi. Kızının resmini taşıdığı için yargılanan 57 yaşındaki Hatice Harman ise beraat etti.

Malatya Özel Yetkili 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti Kubilay Uçucu’ya 10 yıl 10 ay, Erkin Kocaman’a 11 yıl 10 ay, Yusuf Yılmaz’a ile Uğur Pektaş’a 9 yıl 2 ay, Ayça Kılınç’a 8 yıl 9 ay ile Sevcan Göktaş 13 yıl hapis cezası verildi.

Öğrencilere, “Devrimci Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi (DHKP-C) örgütü üyeliği” ile “örgüt propagandası” suçlarından şu hapis cezaları verildi:

Kubiley Uçucu: 7 yıl 6 ay, 4 kez 10’ar ay hapis cezası

Erkin Kocaman: 7 yıl 6 ay, örgüt propagandasından 1 yıl 15 gün, 4’kez 10’ar ay hapis cezası

Yusuf Yılmaz: 7 yıl 6 ay, örgüt propagandasından 2 kez 10’ar ay hapis cezası

Uğur Pektaş: 7 yıl 6 ay, örgüt propagandası yapmaktan 2 kez 10’ar ay.

Sevcan Pektaş: 9 yıl hapis cezası, örgüt propagandasından 4 kez 1’er yıl hapis cezası

Ayça Kılınç: 6 yıl 3 ay, örgüt propagandası yapmaktan 3 kez 10’ar ay hapis cezası verildi.

Mahkeme, ölüm oruçları eyleminde yaşamını yitiren Feride Harman’ın fotoğrafını taşımaktan dolayı yargılanan annesi Hatice Harman hakkında ise berat karar verdi.

MAHKEME BAŞKANI: CEZALARDAN HOŞNUT DEĞİLİZ

Cezaları yağdıran Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa karar sonrasında, “Cezadan dolayı hoşnut değiliz. Ama yasaları uyguluyoruz. Ceza yasasında düzenleme çalışmaları var. İnşallah lehinize düzenlemeler olur” dedi.

Duruşma sonrasında konuşan Hatice Harman, “Ben kızımın resmini taşımışım diye beni de yargılıyorlardı. Ben beraat ettim. Feride Harman benim kızım. Ölüm orucunda yaşamını yitirdi. 8 Mart Kadınlar Gününde kızımın resmini taşıdım. Bana ‘sen niye taşıyorsun’ dediler. Taşırım. Yüreğimde de taşırım. Elimde de taşırım. Benim kızımdır” dedi.

ANF

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Özel Yetkili Mahkemeler / TMK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.