A&G Araştırma Şirketi: BDP’nin oyu yüzde 10’a dayandı

Sol Defter- Haber - 6 Şubat 2012 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Adil Gür: BDP’nin oyu yüzde 10’a dayandı

İstanbul – Genel seçimlerde “BDP 32 milletvekili çıkarır” diyen A&G Araştırma Şirketi sahibi Adil Gür yaptıkları son araştırmalarda BDP’nin oylarını yüzde 8’e çıkardığını belirtti. AKP’nin Kürt illerinde oy kaybettiğini ve 2009’dan bugüne çok ciddi manada bölgede özerk bir yönetim isteyenlerin sayısında artış olduğunu söyleyen Gür, ‘’Eğer süreç böyle devam ederse 2014’de erken veya 2015’te zamanında yapılacak bir seçimde BDP yüzde 10 seçim barajını aşacaktır’’ dedi.

Vatan Gazetesi’ne yaptıkları araştırmayla ilgili bilgi veren Gür, “Üstelik biz bu araştırmayı yaptığımızda henüz Uludere olayı yaşanmamıştı. Bugün yapsaydık belki de BDP oyları daha yüksek çıkacaktı!”

Uludere katliamının AKP için bir kırılma olduğunu söyleyen Adil Gür, A&G Araştırma’nın yaptığı son araştırmada “Bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz?” sorusuna yanıt aradıklarını söyledi.

A&G Araştırma tarafından 7 bin hanede gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, bugün seçim yapılsa BDP’nin oyu yüzde 8’in üzerinde çıkacak. AKP’nin Kürtlerden oy kaybettiğini, ancak Ege, Akdeniz ve İç Anadolu’da milliyetçi seçmenlerden oylarını arttırdığı görülüyor.

Türkiye’nin dört bir tarafında 7 bin hane bizzat ziyaret edilerek, yüz yüze anketler sonucunda elde edilmiş verilere göre MHP ve CHP oy kaybediyor.

SÜREÇ BÖYLE DEVAM EDERSE BDP YÜZDE 10 BARAJINI AŞAR

“Diğer tüm araştırmalar BDP’nin oyunun yüzde 4 ila 6 bandında olduğunu gösteriyor, oysa ki bizim araştırmamızdan çıkan sonuç çok farklı. Şu anda bir seçim yapılsa, BDP yüzde 8’in üzerinde oy alabilir” diyor Gür.

Bu verilerden hareketle Gür, “Eğer süreç böyle devam ederse, 2014’te yapılacak bir erken seçim ya da 2015’teki olağan seçimde BDP yüzde 10 barajını rahatlıkla aşar. Bunun bir sebebi oy artışı olacak, diğer sebebi ise ilk kez oy kullanacak olan genç seçmenler” diyor.

İLK KEZ OY KULLANACAK GENÇLER BDP’NİN OYLARINI PATLATACAK

Özellikle ilk kez oy kullanacak gençlere dikkat çeken Gür araştırmayla ilgili şu bilgileri aktardı: ‘’Türkiye’deki ortalama hane nüfusu dört kişiyken, BDP’ye oy veren seçmenlerin hanesinde iki katı insan yaşıyor, yani ortalama yedi-sekiz kişi. Bu hanelerde çocuk sayısı fazla ve onlar iki yıl içinde oy hakkına kavuşacaklar. Bu da BDP’nin oylarını patlatacak ve barajı aşmasını sağlayacak.

Uludere, Doğu ve Güneydoğu’daki BDP ile AK Parti arasındaki siyasal kırılmanın önemli noktalarından biri olabilir. Uludere’ye kadar AK Parti, hem iktidar hem muhalefet profili çiziyordu. Bu olayda sadece iktidar gibi davrandı. Bu araştırma bugün yapılsa, BDP’nin oyu yüzde 8’in de üzerinde çıkacak.’’

AKP KÜRTLERİN OYUNU KAYBEDİYOR

AKP’nin 12 Haziran’daki gücünü koruduğu, hatta birkaç puan daha fazla oyu olduğunu söyleyen Gür şunları söyledi:

‘’Türkiye’de siyasi tercihler bakımından çok önemli iki değişiklik var. Birincisi, Doğu ve Güneydoğu’da AK Parti’nin oyu azalıyor, BDP’nin oyu artıyor. Ama AK Parti Kürt kökenli seçmenlerden oy kaybederken, Ege’de, Akdeniz’de, Batı’da, Orta Anadolu’da milliyetçi seçmenlerden aldığı oyu artırıyor. Seçimlerden sonraki sürece baktığımızda AK Parti’nin milliyetçi söyleminin artarak devam ettiğini görüyoruz. O nedenle AK Parti Kürt kökenli seçmenlerden bir miktar oy kaybediyor, buna karşılık milliyetçi kökenli seçmenlerden aldığı oyu artırıyor.

BDP’Lİ SEÇMENLERİN HANESİNDE 7-8 KİŞİ VAR

Daha da şaşırtıcı, daha da iddialı bir şey söyleyeyim. Eğer bu süreç böyle devam ederse, 2014’de erken veya 2015’te zamanında yapılacak bir seçimde BDP yüzde 10 seçim barajını aşacaktır. Bunun nedenini sadece oy artışıyla açıklamak mümkün değil, alttan gelen seçmen artışı da var. Bugün Türkiye’deki hanelerde ortalama 4 kişi yaşıyor. BDP’li seçmenlerin hanesinde ise 7-8 kişi var. Çocuk sayısı fazla. Yeni seçmen olacaklar da eklendiğinde, bir dahaki seçimde BDP’nin kuvvetle muhtemel baraj problemi olmayacaktır.

BARAJ YÜZDE 4’E DÜŞÜRÜLSEYDİ

Bu arada biz bu seçim döneminde ‘Eğer yüzde 10 ülke barajı yüzde 4’e düşürülseydi, bunun Meclis’e yansıması ne olurdu?’ diye de baktık. Gördük ki aslında BDP dışındaki partilerin milletvekili sayısında çok az sayıda değişiklik olacaktı. Yani siyasi partilerin milletvekili sayılarında dramatik değişiklikler olmayacaktı.

Ama şunu özellikle belirtmek istiyorum; bu araştırmaların artı, eksi yüzde 1.5 hata payı vardır. Yalnız bu şu manaya gelmez; “Araştırmacı BDP için yüzde 8.2 diyor, yüzde 1.5 hata payı var, yani BDP’nin oyu yüzde 6.7 de olabilir.” Hayır, böyle değil. Çünkü aynı örneklemde yaptığınız geçmiş araştırmalarda BDP’nin oyu yüzde 6.5 görünürken, yine yüzde 6.5 çıkıyordu. Eğer şimdi yüzde 8.2 görüyorsanız, bu olsa olsa yüzde 7.7 ya da yüzde 8.5 olabilir.

ÖZERKLİK İSTEYENLERİN SAYISI CİDDİ MANADA ARTTI

İki yıl önce yaptığımız araştırmalarda “Özerk bir yönetim ister misiniz?” sorusuna Kürtler’den çok düşük oranda “evet” cevabı gelirken, BDP’nin her gün, her fırsatta, her platformda özerklik istediği bir ortamda, bunun BDP tabanında karşılık bulmamasını düşünmek zaten akla ve mantığa aykırı. Dolayısıyla 2009’dan bugüne çok ciddi manada özerk bir yönetim isteyenlerin sayısında artış var.

SEÇMEN BDP İLE PKK ARASINA MESAFE KOYMUYOR

Yani eğer sorunuz şuysa, “BDP ile PKK arasına çok mesafe koymuyor ama BDP’ye oy veren seçmen PKK’yla arasına mesafe koyuyor mu?” Hayır, koymuyor. BDP ne kadar mesafe koyuyorsa o da o kadar mesafe koyuyor. Doğu’da, Güneydoğu’da veya Batı’da kendini Kürt olarak tarif edip AK Parti’ye oy veren seçmenlerin ezici bir çoğunluğu “PKK terör örgütüdür” diyor, BDP’ye oy veren seçmenlerin yüzde 100’ü olmasa da büyük bir çoğunluğu ise, “PKK, Kürt halkının haklarını savunan bir örgüttür” diyor.’’

ANF

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BDP / Seçimler /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.