Uzun ve güvencesiz çalışma iş kazalarını artırıyor

Sol Defter- Haber - 6 Şubat 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Uzun ve güvencesiz çalışma iş kazalarını artırıyor

Yard. Doç. Berna Güler Müftüoğlu Petrol-İş Kadın Dergisine verdiği röportajda Türkiye’de iş kazalarının artığına dikkat çekti.

Müftüoğlu, “Çok uzun sürelerle ve güvencesiz çalışıyoruz. Çalışırken hasta olmamızın en önemli nedeni; güvencesizlik. Türkiye’de iş kazaları çok yoğun görülürken meslek hastalıkları neredeyse yokmuş gibi algılanıyor” diyerek Türkiye’de meslek hastalıklarının bilinçli olarak düşük gösterildiğinin altını çiziyor. Tükriye’de bugün 1000 hastalık meslek hastalıkları olarak tanımlanmış iken, dünya genelinde bu rakamın 43 binle 130 bin arasında değiştiğine dikkat çekiyor ve ekliyor, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) raporuna göre dünyada her yıl 250 milyon iş kazası olmakta ve her gün 5000 kişi yaşamını yitirmektedir. Türkiye’de her iş saatinde 32 iş kazası gerçekleşirken, her 80 dakikada bir işçi sürekli iş göremez duruma gelmektedir. Bunun yanı sıra her 2 saat 40 dakikada bir işçi iş kazası sonucu yaşamını kaybetmektedir. Evet, biz artık çalışırken hastalanıyoruz.”

Müftüoğlu’nuın altını çizdiği bir başka konu ise işveren sitelerinde “işçi sağlığı ve iş güvenliği”nin yerine “iş sağlığı ve güvenliği” ifadesinin tercih edilmesi. Bunu, 1980 sonrasında neoliberal politikalarının sürdürülmesi sürecinde işçiye ait sosyal hakların piyasasının güdümüne bırakılmasının bir sonucu olarak gören Müftüoğlu, artık “işin”,  “işçi”den daha öncelikli ve önemli bir hale geldiğine değiniyor.

Öncelikli olarak işçinin sağlığının işten korunmasını talep ediyoruz diyen Müftüoğlu şöyle ekliyor,  “Burada iş kazası ve meslek hastalığının olduğu sıradaki müdahalelerle ve buna ek olarak öncesinde bir koruma mekanizması oluşturulmasından bahsediyoruz. Geçtiğimiz ay 57 işçi iş kazasında yaşamını yitirmiş, yaralananların sayısı da 1975 civarında. Bu en az sayı. Temmuz ayından bu yana her ay en azından 55 kişinin ölümlü kazalarda yaşamını yitirdiğini görüyoruz. Beş ayda yaklaşık 400- 450 insan ölmüş. Bu durum, insanların kısa sürede çok iş çıkarmak için canını hiçe sayarak çalıştığını gösteriyor.”

“İş Kazalarında Üçüncüyüz”

Emeğin en ucuz olduğu ülke Hindistan’ın birinci sırada yer aldığı iş kazalarında, arkasından Rusya ikinci sırada geliyor. Türkiye ise üçüncü sırada yer alarak, en çok iş kazalarının görüldüğü ülkelerin başını çekiyor. Berna Güler Müftüoğlu, iş kazasına kurban giden işçilerin yüzde 50’den fazlasının enformel sektörde, güvencesiz olarak çalıştığına işaret ederken, koşulların işsizlik  ve krizin getirdiği baskılar ile, iç göç ve zorunlu göçün varlığı ile daha da ağırlaştığını vurguluyor.

“İşletmelerdeki Kazaları Yasalar ile Meşrulaştırılıyor”

Sanayi sektörünün yanı sıra, hizmet ve tarım sektörlerinde de ağırlıklı olarak iş kazalarının görüldüğüne dikkat çeken Müftüoğlu, bu riske karşılık hiçbir koruyucu yasa olmadığının da altını çiziyor ve ekliyor,

“Gelişmeler sosyal hakların ihlal sürecini hızlandırdı. Bu ihlaller sonuçta yasalara uygun, meşrular yani. Geçen yıl Tes- İş Sendikasının Kongresi’nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,18 saat çalışmalıyız, dedi. Sendika kongresinde söylüyor bunları düşünün. Bu sene de cumartesi, pazar günleri çoğumuz bilfiil çalışıyoruz zaten, o zaman herkes çalışabilir, Türkiye büyük bir atılımın içerisinde, denildi. Ama Türkiye’de çalışma saatleri zaten çok uzun. Yasal olarak haftalık çalışma saati 45 saat güya ama bazı işkollarında bu süre 70 saate kadar varabiliyor. Sonuç olarak en yetkili ağızların bakanın da devletin de uzun çalışma saatlerini açık açık meşru gösterdiğini görüyoruz.”

“Marx Kapital’in birinci cildinde “Zaman zerreleri karın unsurudur” demişti, Türkiye’de tam da böyle bir durum var”

Müftüoğlu, 19.yy vahşi kapitalizmin koşullarının aynen devam ettiğini vurgularken, üretim sürecinde çalışanların dinlenme sürelerinin bile ellerinden alındığına işaret ediyor. Türkiye’de yatırım yapılmasının  birinci derece tercih sebebinin haftalık çalışma saatlerinin 53.2 saat olması ve Türkiye’de hastalık nedeniyle aylık iş günü kaybının sadece  4-6 gün arasında olmasının altını çiziyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İş Güvenliği / iş kazaları /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.