Çankaya BELDE AŞ İşçilerinin Mücadelesi Sadece Çankaya İşçilerinin Mücadelesi midir?

Sol Defter- Haber - 11 Şubat 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

DİSK üyesi Sosyal-İş’in Örgütlendiği, DİSK üyesi Genel-İş’in iş koluna itiraz ettiği Belde AŞ işçileri eylemde… (foto: etha)

Çankaya Belediyesi’nin kendi taşeron şirketinde çalışan işçiler ücretlerini tam ve zamanında alamamaları, toplu sozleşmeye kazandıkları hakların verilmemesi nedeniyle 08.02.2012 tarihinde bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eyleme güvencesizlik alanında çalışmalar yürüten ‘Yarınsızlar Hareketi’ de destek verdi.

Öğretmenlerin, memurların,  kadınların, HES’lere ve termik santrallere direnen köylülerin, tersane işçilerinin, mevsimlik tarım işçilerinin, kâğıt toplayıcılarının, kısaca emeğine ve özgürlüğüne el konulan herkesin mücadelesidir. Hiç birimiz güvende değiliz. Hiç birimizin yarını ve iş güvencesi kalmadı. Her gün yeni torba yasalarla, özelleştirmelerle, 4B’lerle, 4C’lerle, 50D’lerle, doğayı talancılara peşkeş çeken yasalarla saldırıyorlar. Her geçen gün çalışanların örgütlenme ve haklarına sahip çıkma koşullarını imha ediyorlar. Güvencesizin yeşil kartını güvencelinin parasını almak için çeşit çeşit yollar icat ediyorlar. Nerede, ne zaman duracaklar? Nerede, ne zaman dur diyeceğiz? Onlar için debelenmeyi bırakıp ne zaman insanca yaşamaya başlayacağız?

Hepimizi giderek daha fazla işsizliğe, güvencesizliğe, yoksulluğa,  insanlık dışı iş koşullarına mahkûm ediyorlar. Anne babamızdan daha çok okuyor, daha çok çalışıyor, daha az maaş alıyoruz. Her zamankinden daha fazla güvencesiz hissediyoruz. Kendi krizlerinin bedelini biz yoksullara, ezilenlere, ücretlilere, çalışanlara, çabalayanlara, kadınlara, işsizlere, göçmenlere, köylülere, öğrencilere, LGBT bireylere ödetiyorlar. Bizi yoksullaştırdıkça şirketler karlarına kar katıyor, belediyeler krizlerini bizim emeğimizi, ihtiyaçlarımızı ve taleplerimizi hiçe sayarak, kamusal varlıkları zenginlere hediye ederek çözmeye çalışıyor. Taşeron çalışma koşullarını, mezarda emekliliği,  sendikasızlığı, örgütsüzlüğü, mutsuzluğu bize hak görüyorlar. En büyük kâbusumuz çocuğumuza ilaç alamamak, en büyük mutluluğumuz alışveriş merkezlerinin vitrinlerine boş boş bakmak haline geldi. ARTIK YETER!

İşsizlik ve düşük ücretler biz yoksullaştıkça kazanan, biz güçsüzleştikçe güçlenen barbarlık düzeninin sonucudur. Bu barbarlıktan nemalanan hiç kimseyi, kurumu, partiyi affetmeyelim! BELDE AŞ işçisinin ücretlerini ödemeyenleri, onları işsizlikle tehdit edenleri affetmeyelim! Onlar mutlu, biz mutsuz. Hayır efendim, yarınlarımızı istemenin vaktidir şimdi!

Geleceğimizi elimizden alıyorlar, yarınlarımızı yok ediyorlar. Buna izin vermeyeceğiz!

İnsanlık dışı koşullara razı olmayacağız! Bizleri işsizlikle terbiye etmelerine, taşeron sistemine, artan iş saatlerine, giderek düşürülen ücretlere, kıdem tazminatının elimizden alınmasına, yok edilen sendikalara, razı olmayacağız!

Güvenceli çalışmak, çalışmasa da güvenceli olmak, örgütlenmek, insan onuruna yakışır bir hayat sürmek herkesin hakkı. Hakkımızı kimseye çiğnetmeyelim! Geleceğimizi patronların, siyasetçilerin, belediye başkanlarının, müdürlerin insafına terk etmeyelim!

Yarınlarımızı elimize alalım. Çalışan ve işsiz kardeşlerimiz, bu barbarlığı hep beraber reddedelim! Yarınlarimizdan başka kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmadı!

Yarınsızlar Hareketi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Belde AŞ / Genel-İş / Sosyal-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.