İkinci TKP resmen kuruldu, mevcut TKP tepki gösterdi

Sol Defter- Haber - 16 Şubat 2012 - Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İkinci TKP resmen kuruldu,

mevcut TKP tepki gösterdi

ANF-Ankara – İçişleri Bakanlığı’na ikinci kez başvuran TKP Yasal Kuruluş Girişimcileri’nin talebi bu kez kabul edildi. Ancak ikinci TKP’nin kuruluşu, mevcut TKP tarafından tepkiyle karşılandı.

TKP Yasal Kuruluş Girişimcileri, Türkiye Komünist Partisi (TKP) adında ikinci bir parti için kuruluş dilekçelerini İçişleri Bakanlığı’na sunmuş, ancak Bakanlık aynı isimli ikinci bir parti kurulamayacağı gerekçesiyle işleme almamıştı.

TKP Yasal Kuruluş Girişimi’nden yapılan açıklamaya göre ikinci başvuruya onay verildi. Partinin resmen kurulduğunu açıklayan Girişim, “Varlığı Cumhuriyet öncesine dayanan, siyasal yaşamını 1920 yılından beri illegal olarak sürdüren Türkiye Komünist Partisi, bugün bütün yasal işlemler tamamlanarak resmen kurulmuş oldu” dedi.

Partinin Kurucular Kurulu tarafından değiştirilen tüzüğün birinci maddesine göre partinin adı, Türkiye Komünist Partisi, kısaltılmış adı TKP amblemi ise sarı hatla çevrelenmiş yuvarlak mavi zemin üstünde kırmızı orak çekiç, orak çekicin üstünde TKP yazısı ve altında sarı yıldız olarak belirlendi.

Girişim, “TKP, Türkiye’nin mevcut 68. siyasi partisi olarak tescillenmiş ve Ankara’da kurulu bulunan genel merkezinde faaliyetlerine başlamıştır. Bu adımla, 92 yıl boyunca parti adıyla yasal olarak herhangi bir faaliyet yürütmemiş bulunan TKP, siyasal sosyal yaşamdaki yerini almış olmaktadır” diye belirtti.

Ancak kuruluş, mevcut TKP’yi sevindirmedi. TKP, avukatları aracılığı ile bazı sitelere yaptıkları değerlendirmede, “Bizim partimizin adıyla yeni bir parti kurulamaz. TKP biziz. Bir süredir TKP adıyla birileri parti kurmaya çalışıyorlardı. İçişleri Bakanlığı bu başvuruyu reddetti. Bugün ise ajanslar TKP adıyla bir partinin kurulduğunu yazmış, TKP zaten biziz, kim nasıl kurmuş, böyle bir uygulama söz konusu olamaz. Bizim açımızdan meşruiyetleri yoktur” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: TKP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.