Çapa Taşeron İşçileri Günlüğü 3: İlk Dilekçeler Verildi

Sol Defter- Haber - 23 Şubat 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bakanlık Müfettişlerinin iki raporu ve bir iş mahkemesi kararı, bugün taşeronda çalışan işçilerin İstanbul Üniversitesinin işçileri olduğunu “tespit” etmişti. 2008 yılında başlayan müfettiş denetimlerini mahkeme kararıyla birlikte 2011 yılının Aralık ayında tamamlanmıştı.

Müfettişler 1112 taşeron işçisinin esasında “üniversitenin işçisi” olduğunu iki ayrı raporla tespit etmiş olmasına rağmen, üniversite yönetimi bu işçileri kadrolu işçisi olarak çalıştırmaktan uzak duruyor.

Müfettiş raporları ve yargı kararıyla üniversitenin işçisi olmalarına rağmen, bugünkü istihdam biçimleri hala taşeron firmalarda çalışma biçimindedir. Üniversite yönetimi sağlık çalışanı işçiler için KPSS şartıyla 4 B çalışma biçimine geçiş yöntemini uyguluyor.

Bu yöntem sebebiyle hem KPSS puanı yetersiz olan eski işçiler dışarıdan puanı yeterli olan işçiler alındığı için işten çıkartılıyor hem de 4 B çalışma düzeniyle 12 aylık sözleşmeli işçi statüsünde çalışıyorlar, kadroya geçmemiş oluyorlar.

Konuyla ilgili dilekçeler hazırlayan Dernek (TAŞ İŞ DER), ilk müracaatlarını  rektörlüğe, başhekimliğe aynı zamanda yapmaya başladı. Yönetimden henüz olumlu bir cevap olmasa da hasta yakınlarından ve işçilerden destek artıyor.

Bugün CHP İl Genel Meclisi Üyesi ziyaret etti. Çapa Sağlık Meclisinden öğretim üyeleri, doktorlar, tıp öğrencileri, KESK’e bağlı SES üyeleri öğle yemek paydoslarında çadırdaydı.

Hastane müdürleri yer yer işçilerle yaptıkları sohbetlerde ise, yönetimin işçilerle görüşmesi gerektiğini söylüyorlar. “Bu iş böyle olmaz” diyorlar. Diyorlar da, çözüm için bir teklifleri de yok!

İmza kampanyası çok canlı biçimde devam ediyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Çapa Taşeron İşçileri / TAŞ-İŞ DER /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.