Lisede öğrencilere etek ve saç baskısı

Sol Defter- Haber - 24 Şubat 2012 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Lisede öğrencilere etek ve saç baskısı

Esenyurt Nakipoğlu Cumhuriyet Anadolu Lisesi müdürü ve okul yönetiminin öğrenim gören kız öğrencilere “Erkek öğrenciler tahrik oluyor. Etek giymeyin”, erkek öğrencilere ise “Saçlarını uzatacaksan etek giy” diyerek baskı kurduğu belirtiliyor.

Esenyurt Nakipoğlu Cumhuriyet Anadolu Lisesi okul müdürü Yusuf Ocak’ın sabah saatlerinde yaptığı kılık kıyafet kontrolünde kimi öğrencileri “eteği kısa” veya “saçı uzun” gerekçeleriyle okuldan çıkardığı, etek giyen kız öğrencilere ayak bileklerine kadar uzun etek giyen öğrencileri örnek gösterdiği ve “Erkek öğrenciler tahrik oluyor. Etek giymeyin” şeklinde ifadeler kullandığı belirtiliyor. Okul müdürü Ocak’ın saçı biraz uzun erkek öğrencilere ise, “Saçlarını uzatacaksan etek giy, öyle gel” dediği ve üşümemek için kazak giyen öğrencilerin de okula girmelerine izin vermediği ifade ediliyor.

Sol Haber’de yer alan habere göre okul müdürü ve öğretmenlerin kız ve erkek öğrencilerle ayrı ayrı görüşerek, “Davranış ve kılık, kıyafet kuralları” içeren uyarılar listesi dağıttığı ve konu hakkında soru soran kız öğrencilere “Sizler oturmayı kalkmayı bilmiyorsunuz, eteklerle koşuyorsunuz. Biz ne videolar gördük. Etek giyen kız öğrenciler merdivenlerden çıkarken erkek öğretmenler rahatsız oluyor, utana sıkıla ders anlatıyorlar. Erkek bakar” şeklinde yanıt verdiği belirtiliyor.

Haberde okul müdürünün geçmişte bir kız öğrencinin velisini arayıp, “Kızınızın sevgilisi var. Kızınıza bekaret testi yaptırın” dediği ve öğrencinin bu olaydan sonra okuldan ayrılmak zorunda kaldığı da yer alıyor. Öte yandan müdürün okul saati dışında erkek arkadaşıyla gördüğü bir kız öğrencinin saçından tutarak sürüklediği, telefonlarını topladığı öğrencilerin telefonlarını kurcalayarak gelen mesajlara yanıt verdiği de öğrencilerin karşılaştığı diğer baskılar arasında.

Konuya ilişkin ulaşmak istenilen okul müdürü Ocak ise bahsi geçen ifadeler hakkında yorum yapmak istemediği belirtiliyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Lise / MEB /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.