PYD ve Suriye muhalefetinden Tunus Konferansı’na boykot!

Sol Defter- Haber - 24 Şubat 2012 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

PYD ve Suriye muhalefetinden Tunus Konferansı’na boykot!

Maxime Azadi-ANF

Haber Merkezi – Tunus’ta bugün “Suriye’nin Dostları”nın düzenlediği konferansta, Batı’nın desteğindeki Suriye Ulusal Konseyi’nin “meşru temsilci” olarak tanınmasının beklendiği iddia edilirken, ülkede çoğunluğun desteğini alan koordinasyon komitesi ise konferansı boykot etti.

60’ı aşkın ülke bugün Tunus’ta bir araya geliyor. Konferansa ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Türkiye’nin katılacağı toplantıda, Ankara-Katar ve Batı’nın desteğindeki Suriye Ulusal Koalisyonu da yer alacak.

Kendilerini “Suriye’nin Dostları” olarak tanıtan ülkeler uluslar arası bir insani yardım planı ve Şam üzerinde baskıların arttırılması üzerinde duracak. Tunus’a bugün ulaşan Clinton, bu ziyareti öncesinde Londra’da yaptığı açıklamada konferansın üç amacını şöyle sıraladı: insani yardım, rejim üzerinde baskıların arttırılması ve demokratik geçiş süreci.

TUNUS’TA ULUSAL KONSEY TEK TEMSİLCİ OLARAK MI KABUL EDİLECEK?

Rusya ve Çin, konferansı boykot etti. Tunus’un da Ankara’da kurulan ve Müslüman Kardeşler’in etkin olduğu Ulusal Konsey’i tanıması beklenirken, konferansta ayrıca bu konseyin Suriye halkının “meşru temsilcisi” olarak değerlendirileceği de iddia ediliyor.

Aralarında Batı Kürdistan’ın en büyük kitle desteğine sahip PYD’nin de olduğu Ulusal ve Demokratik Değişim İçin Koordinasyon Komitesi, konferansı boykot etme kararı aldı. Bunun gerekçesi ise Avrupa-Arap-ABD ittifakının bu zirvede Ulusal Konsey’i tek geçerli muhatap olarak görme eğilimi.

Komite, Tunus Cumhurbaşkanı Monsef Marzuki’nin muhalefetin farklı eğilimleri arasına fark koymayacakları ve yalnız bir tarafı tanımayı düşünmedikleri yönünde güvence verdiğini hatırlatarak, “Suriye halkını kimin temsil edeceğini belirlemeyi hedefleyen tehlikeli bir duruş sergilendiğini gördük” dedi.

ULUSAL KONSEY VE GENİŞ TABANLI KOMİTE ARASINDAKİ GÖRÜŞ FARKI

Komite, bu zirve ile ayrıca Suriye’ye askeri anlamda dış müdahale fikrinin açık tutulduğuna dikkat çekiyor. Komite, Türkiye, Avrupa ne de Amerika’nın manipülasyonları ile içişlerine karışmasına karşı çıkarken, Ulusal Konsey askeri müdahaleyi de savunuyor. Kahire’de Aralık ayında organize edilen konferansta da her iki muhalefetin çözüm ve görüş farklılıkları kendisini oraya koymuş ve sonuçta Arap Birliği’nin öncülüğündeki konferans başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Komite ayrıca, Ankara, Katar ve Batı’nın desteğindeki Özgür Suriye Ordusu’na da karşı çıkıyor. Bunlar daha çok “cihatçı gruplar” gibi hareket ediyorlar. Ulusal Konsey, Kürt sorununun çözümü konusunda de Esad rejiminden farklı bir öneri sunmuyor. Bugüne kadar Kürt sorunu konusunda Ulusal Konsey bir fikir bile beyan etmedi. Ulusal Konsey’in Kürtlerin hak elde etmemesi için Ankara rejimi ile anlaşma sağladığı iddia ediliyor. Batılı ülkeler Ulusal Konsey’i muhatap olarak tanımasına rağmen, bu Konsey’in Suriye’deki kitle desteği sınırlı olduğu gibi Kürtlerden bir destek de almıyor. Buna karşın Komite, hem farklı eğilimleri bir araya getirdiği ve hem de büyük kitle tabanına sahip olduğu için daha büyük bir temsil gücüne sahip.

Ulusal Konseyi, Körfez Monarşileri, Fransa, Türkiye ve ABD destekliyor. Bunların askeri kanadı olan Özgür Suriye Ordusu ise Türkiye’de eğitiliyor. Fransız ve İngiliz ajanlarının bu orduyu eğittiğine dair iddialar var. Bu oluşumu ayrıca uluslararası haber ajansları ve Arap Dünyası’nda da El Cezire destekliyor.

PYD, Kürtlerin demokratik otonomi hakkının anayasaca güvence altına alındığı demokratik bir yönetim anlayışını savunuyor. Tüm olasılıklara hazır olduğu mesajını veren PYD, ülkede demokratik özerklik inşası için de çalışmalarını hızla yürütüyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Suriye /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.