Kapitalizmin Prestiji Egemen Bağış ve ODA TV’yi Buluşturdu!

Sarphan Uzunoğlu - 9 Mart 2012 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Birkaç gündür internette bir haber dolaşıyor. Belli ki bir nevi basın bülteni, döne dolaşa haber haline gelmiş; ama haberi yapılan kitap ve haber değeri olan ‘referansın’ kimlikleri ortaya bir soru çıkarıyor: Ulusalcılar kapitalistlerden icazet almadan kitaplarına değer biçemiyorlar mı?

ODA TV’de Ali Sabancı’nın “O kitabı okumasına” dair haber (1) yayınlamalarının sebebi ne? Meşruiyet kaygısı, reklam kaygısı… Bu da yetmez gibi Egemen Bağış da bugün Twitter’ından alenen Pegasus güzellemesi yapınca aslında AKP’lilerin de görünür muhaliflerinin de kapitalizm saldırısından pek de rahatsız olmadıklarını görmüş olduk…

Herhalde ODA TV’ciler Sakıp Sabancı’yı tanımıyorlar. Yahut Ali Sabancı’nın Egemen Bağış’ın ‘sponsoru’ mu oldu bilemediğimiz (2) için biz konuyu tam idrak edemiyoruz. Ya da Sabancı soyadının özdeşleştiği isim olan Sakıp Sabancı’nın Irak İşgali ile ilgili olarak kurduğu “Bir ülkeyi savaşa sokmayı beceremediniz,” cümlesi ODA TV için sorun teşkil etmiyor!

Ulusalcılık burjuvazinin öz kardeşlerinden biri. Kapitalizm, tarih boyunca yığılmak, serilmek, serpilmek için alan arayışında olmuştur. Suriye dahil olmak üzere bugünkü savaş kaşıntılarının tamamı kapitalizmin sermayesinin taşması durumundan ileri gelmektedir. Peki ya ‘ulusalcılar’ bu sermaye taşmasından ileri gelen savaşın çağrısını yapan adamı neden görmezden geliyorlar? Yahut, Egemen Bağış’ın ve TÜRK SİYASİ HAVACILIĞI’nın dostu Pegasus’un sevgisine neden ihtiyaç duyuyorlar?

Hepimiz biliyoruz ki kapitalizm bazılarına gül bahçeleri vaat etmektedir. Promosyonun tadı, satışın tadı bir başkadır; ancak bugüne dek birçok insan tarafından üstüne analiz yazılan bir kitabı Ali Sabancı üstünden haberleştirmek hangi ‘siyasi ahlâklılığın simgesidir?

Ulusalcılar için CHP tutkusunun yahut Tuncay Özkan gibi insanların peşine takılma güdüsünün temeli de bu kapitalizmle barışıklık dürtüsü değil midir? Emekten yana, haktan yana gözüküp sermayenin tüm uzuvlarına böylesine içkin olmak nasıl olup da içlerinde ‘yüksek siyaset ahlâkçısı’ malum sakallı yazarı barındıran siteye düşmüştür?

Bir internet sitesinin ‘sosyalist olma’ iddiası yoksa ‘reklam alması’nı algılayabiliriz; ancak bizim algılayamadığımız nokta; Ali Sabancı isminin hapsedilmiş iki gazeteciden daha mı prestijli göründüğüdür?

Evet; Ali Sabancı o kitabı okuyor, kitabı ben de okudum ve gördüğüm ‘yüksek siyasetin’ devlet ön yargılarını da barındıran kötü bir muhalefet aracı olduğuydu. Zaten gerekli eleştirileri ve övgüleri de Mesele’nin Mart sayısında yazdım…

Egemen Bağış’ın sponsora ihtiyacı olabilir; keza AKP hükümeti yemeyi ne kadar sevdiğini bize defalarca kanıtlamıştır? Peki ya tutuklu iki gazetecinin böyle bir reklama ihtiyacı var mıydı?

Yine de ODA TV bir ‘patron kuruluşu’ değilse, meşruiyetini Kürt hareketine saldırmak yahut Ali Sabancı’yla aynı mecrada bulunmaktan başka bir yerde aramalıdır; belki o zaman üzerlerindeki milliyetçilik etiketinden az da olsa kurtulabilirler, bunun için çok geç olsa da…

1) http://www.odatv.com/n.php?n=ali-sabanci-hangi-kitabi-okuyor–0603121200

2) Egemen Bağış bugün tweet’lerinden birinde açıkça Pegasus reklamı yaptı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ali Sabancı / Oda TV /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.