Esad muhaliflerle diyalogu reddetti

Sol Defter- Haber - 10 Mart 2012 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Esad muhaliflerle diyalogu reddetti

ŞAM – Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan’la görüşen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede ‘terörist guruplar’ faaliyetlerini sürdürdükçe hiçbir diyalogun sonuç vermeyeceğini belirterek, muhaliflerle diyalog çağrısını reddetti.

Beşar Esad, tarafları ateşkese ikna etmek için Şam’da bulunan Annan ile yaptığı görüşmede, “”Suriye, tanık olduğumuz olaylara çözüm bulmaya yönelik her türlü girişimin başarılı olması için katkıda bulunmaya hazır. Hiçbir siyasi diyalog ya da siyasi girişim terörist gruplar faaliyet göstermeye, istikrarsızlık ve kargaşa yaratmaya devam ettikçe başarıya ulaşamaz” dedi.

Suriye resmi haber ajansı Sana’nın bildirdiğine göre Esad, buna karşın krizin çözümü için “her dürüst çabaya destek vereceklerini” belirtti.

Kofi Annan’ın Esad ile 2 saat süren görüşmesi devam ederken, muhaliflerin güçlü olduğu Türkiye sınırına yakın İdlib’te bombardıman haberleri geldi. Suriye ordu güçlerinin kente yönelik top saldırısı düzenleyerek, kente tanklarla giriş yaptığı bildirildi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, kentte yönelik şiddetli saldırının Humus’ta olduğu gibi kara harekatına zemin hazırlama amacını taşıdığını belirtti.

Associated Press ajansı, bazı kent sakinlerinin yanlarına eşyasını alarak kenti terk etmeye başladıklarını kaydetti.

Suriye ordusu, hafta başında İdlib bölgesine yoğun güç kaydırmıştı. Türkiye sınırına yakın bölgede bulunan kent, Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun temel üstlenme alanı olarak biliniyor. Özgür Suriye Ordusu güçlerinin çoğunun da bu bölgede bulunduğu tahmin ediliyor.

ALAİN JUPPE: TASARININ KONSEYDEN GEÇME ŞANSI DÜŞÜK

Bu arada, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Suriye’de şiddetin sona erdirilmesini isteyen karar tasarısının BM Güvenlik Konseyi’nden geçmesi şansının düşük olduğunu söyledi.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları gayriresmi toplantısına katılan Juppe, tasarı metni hakkında uzlaşma sağlayamadıklarını belirterek “Pazartesi günü yapılacak toplantıya kadar bir şeyler değişir mi, bilmiyorum” dedi.

ANF NEWS AGENCY

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Suriye /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.