Yoksulluk sınırı 3 bin 171 lira – (Türk-İş)

Sol Defter- Haber - 10 Mart 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Yoksulluk sınırı 3 bin 171 lira

Türk-İş’in hesaplamasına göre, Şubat 2012′de açlık sınırı 974 lira, yoksulluk sınırı 3 bin 171 liraya yükseldi. Mutfak enflasyonu aylık yüzde 1.53, yıllık 9.45 oranında arttı.

Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının 2012 Şubat ayı sonuçları açıklandı.

Buna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 973 bin lira. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 171 lira.

Önceki yılın aynı döneminde açlık sınırı 889 lira, yoksulluk sınırı ise 2 bin 897 liraydı. Önceki aya göre ise açlık sınırı 959 lira, yoksulluk sınırı 3 bin 123 liraydı.

MUTFAK ENFLASYONU BİR YILDA YÜZDE 10 ARTTI

Mutfak enflasyonunda aylık artış yüzde 1.53 oranında gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı yüzde 9.45 olarak hesaplandı.

Fiyat artışları nedeniyle son bir yılda sadece mutfağa gelen ek yük 84 lira olarak hesaplandı. Ailenin yaşama maliyeti bir önceki yıla göre 274 lira arttı.

Şubat 2012 ayı itibariyle “mutfak enflasyonu”ndaki değişim şöyle gerçekleşti:

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1.53 oranında arttı. Yılın ilk iki ayı itibariyle artış oranı yüzde 3.53 oldu. Gıda enflasyonunda 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 9.45 oranında gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 6,82 olarak hesaplandı.

BAKLİYATTA YÜZDE 15′LİK ARTIŞ

Gıda harcaması çalışmasına temel alınan beslenme kalıbında yer alan ürünlerin fiyatlarındaki değişime bakıldığında ise bakliyat ürünlerinin (nohut, mercimek, kuru fasulye, barbunya vb) tümünün fiyatı bu ay arttı. Bakliyat ortalama kilogram fiyatındaki artış yüzde 14.85 olarak hesaplandı.

Türk-İş, araştırmanın sonuçlarına ilişkin derlendirmesinde “Milyonlarca çalışanın tek geliri olan asgari ücretin 701,13 lira, en düşük emekli maaşının bu tutarın da altında olduğu koşullarda, sağlığın temeli olan yeterli ve dengeli beslenmekten söz etmek mümkün değildir. Çoğu zaman açlık duygusunu bastırmak veya karın doyurmak biçiminde gerçekleşen yetersiz beslenmedir” dedi.

etha

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: yoksulluk sınırı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.