Kadınlar Her Yerde. Kadınlar Afyon’da

Ömer Yıldız - 11 Mart 2012 - İşçi Gündemi / Kadın Hareketi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Afyon’da ilk defa kadınlar Kürtçe sloganlarla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladılar.
Yaklaşık üç yüz Afyon Kadın Platformu üyesi Afyon PTT önüne kadar Emep il binasından sloganlarla yürüyerek geldiler. Burada kadına yönelik şiddete dair açıklama yapan kadınlar ellerindeki pankartlarla ve sloganlarıyla şiddeti protesto ettiler.
Eğitim Sen Afyon Şube yönetiminin destek vermediği basın açıklamasında Kürtçe ve Türkçe pankart ve sloganlarla barış mesajları verildi. Örgütlü toplumun bile Afyon’da “çekinerek” baktığı bir tabuyu parçalayan kadınlar “jin jiyan azadi” “yaşasın 8 Mart” “3 çocuk değil kreş istiyoruz” “biji 8’e adare” “kadın yaşam özgürlük” “cinsel,ulusal,sınıfsal sömürüye hayır” sloganları atarak basın açıklamasını gerçekleştirdi.
Kadınların sorunlarının yanında eğitim sağlık gibi genel sorunlara da değinilen basın açıklamasında çevre ile ilgili mesajlar verildi.
Basın açıklamasının ardından Afyon Kadın Platformu üyeleri zılgıtlarla sloganlarla Emep il binasına geri döndüler.
Afyon tarihinde 1 Mayıslar dışında yapılan en katılımlı ve coşkulu eylemlerden olan 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü eylemi Metin Göktepe cinayetindeki gerici tavra, Hrant Dink cinayetinden sonra “beyaz bere” giyerek katile destek verdiklerini düşünenlere inat Afyon’da da barıştan yana güçlerin mücadelesinin yükselme çabasının en güzel örneği olmuştur.
Başta Eğitim Sen ve SES şube olmak üzere “Afyon böyle bir eyleme hazır değil” gerekçesiyle destek vermeyenlerin de kafasındaki tabunun yıkılması açısından önemlidir kadınların bu başarısı.
Kadınlar her yerde tabuları yıkmaya devam ediyor. Kadınlar her yerde.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 8 Mart / afyonkarahisar / kadın hareketi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.