Derbent’te “Kentsel Yıkım” ve Gözaltılar Protesto Edildi

Sol Defter- Haber - 15 Mart 2012 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Derbent’te “Kentsel Yıkım” ve

Gözaltılar Protesto Edildi

Derbent’te “Kentsel yıkım projesi”ne karşı evlerini ve mahallesini savunan 15 mahalle sakinin gözaltına alınması protesto edildi. Akşam 19:00 suların da mahalle muhtarlığı etrafında toplanan mahalle sakinleri ve Sarıyer Yaşam Platformu üyeleri  “Derbent halkı gözaltında, arazi mafyası iş başında” diyerek, sermaye için değil halkla birlikte yapılacak bir planlama istedi.

Derbentte neler olmuştu?

Evlerini kooperatifle anlaşarak terk eden yaklaşık 40 ev sahibini tehdit ettiği ileri sürülen ve savcılığa yaklaşık 3 ay önce ifade veren bazı mahalle sakinleri dün (Salı) sabaha doğru özel timler tarafından baskınla gözaltına alınmıştı.yaygın medya^daysa servis edilen haber ‘’ arazi mafyasına gözaltı’’ diye servis edilmişti..Gözaltına alınanlar içindeyse derbent derneği başkanı, derbent kooperatifi başkanı da bulunmakta.

“Derbent halkı gözaltında arazi mafyası iş başında. AKP elini mahallemden çek” yazılı pankart açan mahalle halkına, Sarıyer’in çeşitli mahallelerinden ve İstanbul’da mahalleleri yıkım tehditi altında bulunan bir çok mahalleden destek geldi. Derbent Meydanı’nda bir araya gelen kitle bir süre mahalle içinde yürüyerek tekrar meydana döndü.

Yürüyüş esnasında kitle sık sık, “Derbent halkı yalnız değildir”, “AKP elini mahallemden çek”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Sermaye defol, Derbent bizimdir” şeklinde sloganlar attı. Ellerinde “Mafya değil halkız”, “Rant için değil, halk için yasa istiyoruz”, “Gözaltılar serbest bırakılsın” yazılı dövizler taşıyan kitle adına açıklamayı, Derbent Yaşam Hakkı Platformu’ndan Ramazan Ünal yaptı. Ünal, Derbent’te gerçekleştirilen gözaltı saldırılarının “TOKİ mafyası”nın başı Bakan Erdoğan Bayraktar’ın “kentsel yıkım yasası”nı meclisten geçirmeye hazırlandığı günlere denk gelmesine dikkat çekti. Ünal, bu saldırının tüm Sarıyer ve İstanbul halkına karşı başlatılan saldırının ilk adımı olduğunu söyledi.

Tozkoparan Mahallesi Derneği Başkanı Ömer Kiriş, kentsel yıkım politikalarını eleştirerek, “Bu yağmaya izin vermeyeceğiz” dedi. Gözaltına alınan Hikmet Öztürk’ün ablası Meryem Öztürk de, “Ben doğma büyüme Derbentliyim. Bizi kimse Derbent’ten koparamaz” sözleriyle tepkilerini dile getirdi. Eylem mahalle halkının konut hakkı mücadelesine devam edeceklerini ifade eden sloganlarla sona erdi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: kentsel dönüşüm /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.