“Dağlarına Bahar Gelmiş Memleketimin”

Ömer Yıldız - 26 Mart 2012 - Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

bahar boldu vü gül meyli kılmadı könglüm
açıldı gonce vü likin açılmadı könglüm

Ali Şîr Nevaî

Bahar geldi. Her yerde baharı “kutladık”. Önce senin bayramın benim bayramım kavgasında insanlar öldü. Kravatlı bahar kutlamaları serbest, diğerleri yasaktı. Biri diğerini, öteki berikini suçladı olan bahara oldu. Geldiğine geleceğine pişman oldu. Meğer adı bile sorunmuş. “w”lisi yasadışı “v”lisi yasalmış. Velhasıl valiler, kaymakamlar bahara girdi. Halk kıştan çıkamadı.

Bahar geldi, mazot 4 lirayı geçti; köylü tarlasını süremez oldu. Sattığı ürün para etmezken aldığı arş-ı âlâyı aştı. Bir torba gübre 72 lira olduğundan tarlasını “seneye” gübrelemeye karar verdi. Hiçbirinde “w” olmadığından kimseye dokunmadı.

Memur toplu sözleşme hayaliyle bu yıl zam alamadı. Şimdi gelecek birazdan gelecek, bekliyor ha geldi ha gelecek. Bu arada benzine, elektriğe, tüketim malzemelerine zam gelmek için meclis çalışmalarını beklemedi. Geldi. Enflasyon çift hanede gezmeye devam etti. Etti ama içinde “w” yoktu.

Emeklinin intibak yasası çıktı ve neredeyse vekil maaşlarına yakın maaş alıyor. Nerdeyse yüz lira fark aldı belli bir tarihten önce olanlar. Zaten geçinmesine 50 lira yetecekti. Yüz lira fazla fazla geldi. Hayaller kuruyor fazla parayı ne yapayım diye. Kesin “w”siz bir tasarruf yada yatırım planı vardır.

Esnaf peşin vergi, kdv, ötv tahsildarlığında uzmanlaştı. Eczaneler vergi dairesi haline geldi vatandaş maliyeye gitme derdinden kurtuldu. Esnafa pek kazanç kalmadı ama olsun uygulamalarda hiç “w” yoktu.

Eğitim sistemi değişip 4+4+4 şeklinde düzenlenince daha bir bilimsel oldu. Eskisi 8 olduğundan işlem yapılamıyordu. Şimdi üç tane dördü toplayabilirsin,3X4 diyebilirsin. Vatandaş “artı” gibi bir matematiksel terimi ezberledi. Matematikte çığır açtık bu baharda. Tahmin ettiğiniz gibi bunların hiç birinde “w” yoktu.

Ahmet Arif’in “Dağlarına bahar gelmiş memleketimin” dizesinde hapisteki mahkumun bile bahardan umudu vardı. Kimsede umut kaldı mı? Newrozdan ya da Nevruzdan.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Bahar / Newroz /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.